Ağız Ve Kötü Nefes Kokusu Ve Tedavisi:

Ağız kokusun sosyal hayatı ve cinselliği etkilemektedir. Partnerinizin bu durumu cinsel isteksizliğe neden olur. İş çevrelerinde de bu durum toplumda itilmişliğe neden olmaktadır. Pek çok kişi için kötü ağız kokusu tiksindirici gelmekte arkadaşlarını uyarmak yerine ondan kaçmayı tercih etmektedirler. Kendi durumunu bilen kişi, çözümünü bulmak yerine kötü ağız kokusu ile yaşamakta ve bunun bir sorun olmadığına kendilerini inandırmaktadır. Yapılan araştırmalar da özel hayatlarında cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Toplumun her kesiminde ve dinsel ögelerde dahi bu durum ayıp kabul edilmektedir.

Toplumda her dört kişiden birinde ağız kokusu vardır. Nefesin kötü kokması toplumda genel ve yaygın bir sorun olmasına rağmen,  utanç verici kabul edilir.  Ağız kokusunun nedeni genellikle bakterilerin gıda parçacıklarını parçalaması sonucudur. Bunun sonucunda ağızda oluşan uçucu sülfür bileşikleri nedeni ile ağızda kötü koku oluşur.  Bu da kötü ağız kokusunun birincil nedenidir. Ağızın sıcak ve nemli ortamı bu bakterilerin yayılması için ideal bir ortamdır. Kokunun kaynağı genellikle dilin üst tabakası, boğaz, bademcik ve diş aralarından kaynaklanmaktadır. ağız kokusu, zaman zaman ortaya çıkabilir veya nedenine bağlı olarak, uzun süre kalıcı olabilir.  

Soğan gibi basit bir yiyecekten tutun, sıradan bir diş sorunu bile kötü ağız kokusuna neden olabilmektedir. Kötü ağız kokusunun tedavisi için en iyi yol, kötü kokuya neden olan sebebi keşfetmek ve onunla mücadele etmektir. Eğer nedeni belirlenememişse, geçici olarak sorunun çözülmesine yönelik bazı önlemler alabilirsiniz. 

Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biri, kişinin ağız içinde kalan gıda parçacıklarıdır.  soğan, sarımsak ve diğer gıdalar kötü ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusunun bir başka genel nedeni de ağız hijyenin kötü olması ve diş hastalıklarıdır. Sigara içmek, kronik bademcik iltihabı, sinüzit, boğaz iltihapları, geniz akıntıları, bronşit ve diğer solunum yolu iltihabi hastalıkları kötü ağız kokusuna neden olan sebeplerdir. Yanında kötü kokuya, mide rahatsızlıkları, kronik akciğer iltihabi hastalıkları neden olabilir.  Ya da hoş olmayan Farklı bir kötü ağız kokusu nedeni de böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve kontrolsüz diyabet, bazı kanserler ve bazı metabolik hastalıklarında olabildiği gibi birçok hastalıklarda da olabilmektedir. Yeterince tükürük olmayan bir ağızda kötü kokun nedeni olabilir. Ağız kuruluğu, uyku sırasında doğal olarak ortaya çıkarken, tükürük bezlerinin hastalıklarında görülebilmektedir. Sigara ve ağır zayıflama diyeti yapanlarda da ağız kokusu olabilmektedir.

Ağız Kokusu Ve Kötü Nefesin Basit Ve Doğal Yöntemlerle Tedavisi

1.  Ağız kokusunun tedavisi için en iyi yolu, günde en az bir kez yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Dil fırçaları ile de zaman zaman dili fırçalamak ek olarak kötü kokuyu ortadan kaldırmak için de çok önemlidir. Çıkarılabilir diş protezlerinin bakımının da iyi yapılması gerekir.

2.  Yumuşak kıllı bir fırça kullanmak da önemlidir ve diş fırçanızı her üç - dört ayda bir değiştirmelisiniz. Ayrıca dişlerinizi en az altı ayda bir temizletmelisiniz. Bu işlemler iyi bir ağız hijyeni için gereklidir. 

3. Yeterince su için aynı zamanda genel sağlık için faydalı olabileceği gibi ağzınızı nemli tutacaktır. Su yerine kahve, soda ya da alkol kullanmayın. Tükürük, uyarmak için başka bir yolu sakız çiğnemektir Ancak, şekersiz çeşitleri deneyin.

4.  Ağız kokusunun bir çözümü de taze maydanoz veya nane yaprakları, karanfil, rezene kullanmaktır. Ancak, bu sadece geçici bir çözümdür. Özellikle sarımsak, soğan veya balık gibi yiyeceklerden sonra Maydanoz, nane gibi, bitkilerdeki klorofil maddesi  ağız boşluğundaki bakterileri öldürür. 

5.  Kötü nefesi nötralize eden tarçın, karanfil çiğneyebilirsiniz.  tarçın kokuyu ortadan kaldırmaz ama ağızda bakterilerin azaltılmasına yardımcı olur.  Ya da tarçın aromalı şekersiz sakız kullanın.

6. Rafine Şeker Tüketimi azaltın 

7. Yeşil çay için: çayda bulunan polifenol, ağız kokusuna neden olan sülfür üreten, Ağzınızın içindeki zararlı bakterileri öldürecektir

8. Suya biraz limon damlatın veya limon suyu ile ağzınızı çalkalayın 

9. Kızılcık suyu bakterilerin ağız içinde oluşmasını önler.

10. Karbonatlı su ve tuzlu su hazırlayabilir bu suyla gargara yapabilirsiniz ve dil fırçaları ile fırçalayabilirsiniz.

11. Sigarayı bırakın.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.