Gebelikte vücuttaki hormon değişimine bağlı özellikle östrojen düzeyindeki artış burun içindeki konka adı verilen mukozal yapıdaki etlerin şişmesine ve hatta daha fazla mukus üretmesine neden olabilir. Ayrıca gebelerde kan volümündeki artış burun etlerinde etkiler, şişmeye neden olur, bu değişim sonucunda burun tıkanıklıkları görülür. Yine artan kan basıncı ile de kanamlar görülebilmektedir.

Hamilelikte olabilen bu durum Çoğu zaman sadece burun tıkanıklığı ile seyreder başkaca bir bulgu eşlik etmez. Başka bulgular varsa; öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, lenf bezelerinde şişmeler, ateş gibi belirtilerde eşlik ediyorsa o zaman başka bir durum söz konusudur. Böylesi bir durumda bu olay farklı bir burun tıkanıklığıdır.

Gebelikte farklı bir burun tıkanıklığı sebebi de Alerjik nedenlerle olmaktadır. Bu durum bazen gebelikte steroid dengesinin değişmesi sebebinden dolayı geliştirmektedir. Mikrobik Burun iltihapları (rinosinüzitler) kadınların yaklaşık %1.5 oluşan gebelikte burun tıkanıklığı başka bir nedenidir. Bu sarımsı veya yeşilimsi burun akıntısı, tıkalı solunum ve yüz ağrısı ile karakterizedir. Doktorunuzun onayı ile antibiyotik ilaçlar kullanabilirsiniz. Burundaki bazen hamilelik öncesinde var olan bazı burunla ilgili durumlarda, hamilelikte eklenince nefes almada daha da burun tıkanıklığı artarak  hava geçişini engelleyebilir. Gebelikte artan burun içindeki şişlikler de eklendiğinde mekanik problemler daha da durumu kötüleştirir. Gebelikten önce mevcut olan burun içi kıkırdak kemik eğrilikleri, alerji gibi durumlar  gebelikte tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir. Gebelik öncesinde var olan Burun polipleri genellikle hamilelik sırasında burundan nefesin geçişinin kötüleşmesine neden olur. Kulak, Burun ve Boğaz uzmanı tarafından yapılacak muayene polip ya da diğer iyi huylu büyümeler teşhis etmek için gerekli olabilir. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve burun sorununuz varsa yani , burundan nefes alıp vermede sorunlarınız mevcutsa mümkün olabildiğince sorun hamilelikten önce çözmek önemlidir. Böylece rahat bir hamilelik dönemi geçirirsiniz. Şayet şikayetler çoksa ve ciddi anlamda sizi rahatsız ediyorsa Celon Radyofrekans yöntemi ile burun etleri küçültülebilir ve rahatça nefes alıp verebilirsiniz. Toplam 10 dakika süren bu işlem lokal anestezi ile tampon kullanılmadan yapılır. Efor gerektiricek bir çalışma ortamı içinde değilseniz aynı gün işinizin başına rahatlıkla dönebilirsiniz. Bu işlem için bize müracaat ediniz.

Gebelikte Burun Tıkanıklıkları Ve Kanamalarında Neler Yapabilirsiniz?

  • Burun tıkanıklığı için doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Antihistaminikler ve burun spreyleri yasaktır, ama sadece tuzlu burun damlalarından yararlanabilirsiniz. Şayet tansiyonunuz varsa bu spreylere dikkat edin. Tansiyonu artırabilirler.
  • Bir pamuklu çubuk kullanarak her bir burun deliği içine sürülecek biraz vazelin, burnunuza kuruluğu önleyip tıkanıklığa fayda sağlayacaktır.
  • Her zamanki günlük vitamin alımının yanı sıra ilaveten doktorunuza da danışarak 250 mg C vitamini alın. Bu hamilelik sırasında burun kanaması olasılığını düşürür. Burun kılcal damarlarını güçlü tutmaya yardımcı olmaktadır. Vitamin alımınızı artırmak için C vitamini yönünden zengin besinler ile beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Sıkma portakal suları, kivi, dolmalık biber ve daha fazlası için domates gibi meyve ve sebzeler ile doğal yoldan C vitamini alabilirsiniz
  • Burun kanaması olduğunda, hafifçe öne eğilin burnunuzu elinizin iki parmağı ile 5-10 dakika sıkın. Kanama devam ederse, tekrarlayın. Uzun süren ve durmayan kanamalarda kısa sürede bir sağlık kurumuna müracaat edin. Gebelik sırasında burun kanaması sık sık tekrarlıyorsa, doktoruna danışınız.
  • Duş veya yüz maskesi kullanarak Buhardan faydalanılabilir. Buhar tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir nemlendirici veya buhar veren bir cihaz ile odada nemi artırabilirsiniz. Bu nem burun hava pasajların şişmeleri ve tıkanıklıklarını azaltır , basıncı rahatlatarak size yardımcı olabilir. Buhar makinelerinin bakımı iyi yapılmalıdır Her gün makinenin suyu değiştirilmeli ve temizlenmelidir bakteri oluşumuna müsaade edilmemelidir. Havaya bakteri karışması ve bu bakterilerin solunumu özellikle hamile kadın ve herkes için hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.
  • Çevresel faktörler . Burun şişme miktarını artırabilir çevresel faktörler vardır. Bu faktörler arasında, ısı duman ve ani hava değişiklikleri yer alır. Hamilelik boyunca sigara dumanı ve alkol gibi potansiyel tahriş edici etkilerden kaçının.
  • Gün boyunca vücudunuzun ihtiyacı olan sıvı alımınız yeterli olmalıdır.
  • Uykudan önce ılık bir duş veya banyo alın. (100F ya 37.7c altında)
  • Mümkünse başınız vücudunuza göre hafifçe yüksekte uyuyunuz.
  • Burun tıkanıklığı ciddi sıkıntı yaratıyorsa Celon Radyofrekans işlemi ile burununuz açılır. Tampon ve istirahat gerektirmeyen bu işlem 10 dakikada sonuçlanmaktadır.( Bu işlem için bize müracaat ediniz.)