İşitme Kaybı Nedenleri

1. Yaşa Bağlı İşitme Kaybı: İç kulaktaki (Kokleadaki) veya merkezi kulak kanalındaki yıpranma süreçleri öncelikle yüksek ses alanında duyma kaybına yol açar. Bu yıpranma süreçleri 30. yaşın doldurulmasıyla kişi farkına varmadan başlayabilir.

2. Gürültüden Kaynaklanan Hasarlar:Yüksek seviyede gürültüye uzun bir süre kesintisiz maruz kalınması, iç kulakta duyma hasarlarına (çoğunlukla yüksek ses alımlarında sorunlara) yol açabilir.

3. Darbe Ve Patlama Travması: Ani darbe ve patlama sesleri tiz seslerde 4.000 Hz. alanında işitme duyusu kaybına yol açabilir.

4. Hastalıklar: Otosikleroz menier, akustikus neurinom gibi hastalıklar kulağın farklı bölümlerinde işitme bozukluğuna neden olabilir.

5. Ani İşitme Kaybı: Bir kaç saat içerisinde ortaya çıkan, çoğunlukla tek tarafta meydana gelen hafif veya şiddetli duyma kaybı. Çoğunlukla kokleanın belirli bölümleri bundan etkilenir.

6. Bazı Enfeksiyon Ve İlaçlar: Kabakulak gibi bazı virüslerin salgıladığı bazı zararlı maddeler veya kullanılan bazı ilaçlar iç kulağa ve denge organına zarar verebilir, işitme kaybı yapabilir.

  **** Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. **** 

isitme-kaybi-dereceleri-var-midir