Polisomnografi öncesi bilgilendirme formu;

• Uyku incelemesi randevu verilerek yapılan bir incelemedir. Standart PSG incelemesi gece 21: 00 – 22:00 ile sabah 06.00 saatleri arasında yapılır ve yaklaşık 8- 9 saat zaman alır. Standart inceleme sonrasında evinize ya da işinize dönebilirsiniz.

•Tetkikiniz tek kişilik odada yapılacaktır. 

• PSG incelemesi öncesinde akşam yemeğinizi her zamanki gibi yiyebilirsiniz.

• Yapılacak işlemlerde derinizin elektriksel iletkenliği önemlidir. Bu nedenle, saçlarınızın ve cildinizin temiz olması önemlidir. PSG öncesinde duş alın, sabun ya da kremsiz şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Banyo sonrasında vücut kremi, losyonu, saç kremi, saç spreyi, jöle v.b uygulamayın. Tırnak cilası ya da oje kullanmayın. Erkek hastalarımızın inceleme öncesinde sakal tıraşı olması tercih edilir.

• Uyku kayıtlarınız değerlendirecek uzmanların rapor oluşturma aşamasında durumunuz ile ilgili bilgilere ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği PSG formunu ve durumunuzla ilişkili önceden yapılmış olan incelemelerin raporlarını (radyolojik incelemeler, laboratuvar incelemeleri ve önceki PSG incelemelerinin sonuçlarını) yanınızda getiriniz.

• Standart PSG incelemelerinin yapılacağı gündüz boyunca uyumayın, şekerleme yapmamaya çalışın.

• Uyku incelemesi yapılacağı gün alkol kullanmayın. Akşam yemeğinden sonra çay ve kahve tüketmeyin. Yatıştırıcı ilaç kullanmayın. Önceden veya kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka bildirin. ( Psikiyatri ilaçları, kas gevşeticiler, Ağrı kesiciler, uyumaya yardımcı ilaçlar, rahatlama maksadı ile kullandığınız her hangi takviye ilaçlar gibi )

• Hastalıklarınız nedeniyle kullanmakta olduğunuz şeker, kalp hastalıkları, tansiyon v.b ilaçlarınızı kullanmaya devam edin. Kullanmakta olduğunuz ilaçları yanınızda getirin.

• Yanınızda pijamalarınızı, rahat uyuyabileceğiniz bir giysinizi ve kişisel bakım eşyalarınızı yanınızda getirin. ( Odanızda duş imkanı vardır. Şampuan, Boy havlusu, banyo terliği tarafımızdan temin edilecektir. Saç kurutma makinası mevcuttur. Tuvalet oda dışında planlanmıştır. Odanınım hemen dışındadır. Size bağlanan elektrotların çıkma ihtimali düşünülerek uyku testinin kontrolü açısından bu önemlidir. Tuvalete kalkma ihtiyacınızda teknolog uyarı butonuna basarak yardım alabilirsiniz )

• Uyku incelemesi tümüyle zararsız bir inceleme yöntemidir.

• Çocuklarda inceleme sırasında tepki ve kooperasyon eksikliği olabilir. Bu nedenle Uyku incelemesi bir çocuğa yapılacaksa, incelemeden önce uygun bir biçimde çocuğun bilgilendirilmesi, korkusunun azaltılması için güler yüzlü ve anlayışlı bir tavırla olabildiğince güven verilmesi uygun olur.

• Uyku teknoloğumuz Burhan Saygılı sizi randevu noktasında karşılayacaktır. Gerekli tüm hazırlıkları tamamlamış olacaktır. İncelemeye kendi aracınızla gelebilirsiniz.(Otopark imkanı yoktur. Yakınlarda belediyeye ait otoparklar mevcuttur) Kendi aracınızla gelmediyseniz, inceleme ertesi sabah 06.00 – 07.00 de sonlanacağı için evinize ya da işinize ulaşım için olanaklarınızı önceden planlayınız.

İlgili Makaleler