Horlayan ve uyku apne rahatsızlığı olan erkeklerde ve kadınlarda bu durumun cinsel ilgi azlığı ve isteksizlik (libido kaybı ) olabilmektedir. Bu durumun uykusuzluk ve artan gerginlik sonucu tükenmişlik ve uykusuzluğun verdiği kronik yorgunluğa bağlı gelişebilir. Bunun yanı sıra başka faktörlerden de etkilenilmiş olabileceği düşüncesiyle araştırmalar yapılmıştır.

Uyku Apnesi ve Cinsel Hayat

Araştırmacılar, bu durumun bir eksikliğe bağlı olduğunu tespit ettiler. Testosteron gibi cinsiyet hormonları ile ilgisi olabileceğinden şüphelendiler. Uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi nedeniyle gece sık aralıkla uyanma ve kronik uyku yoksunluğunun bunun nedeni olduğu tespit edildi. Cinsel işlev bozukluğunun sebeplerinden birisinin de cinsel hormon eksikliğine bağlı olduğu ispatlanmış oldu. Şiddetli uyku apnesi olan çalışma grubundaki erkeklerin yaklaşık yarısının da gece boyunca testosteron hormon seviyelerinin anormal derecede düşük seviyelerde salgılandığı tespit edildi. Horlama ve uyku apnesinin cinsel işlev bozukluğu yarattığı biliniyordu. Fakat olayın sebebini bu araştırmacılar kesin olarak ispatlamış oldu.

uyku-apne-hastaligi-ve-cinsel-hayatBilim adamları 28 ile 64 yaşları arasında 240 kadın ile araştırmalarını yaptılar. Bu grup uyku apnesi olan 80 kadın ile karşılaştırıldı. Hastalardaki apne ile cinsel işlev bozukluğu ve isteksizlik arasında anlamlı oranda sonuçlar elde ettiler.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar şüpheli uyku apnesi şikayetleri olan ve horlayan 401 erkek hasta üzerinde cinsel problemlerin belirtilerine baktı. Yaklaşık yüzde 70'lik bölümü de erektil disfonksiyon vardı.  Cinsel işlevsel bozukluklarının normal kişilere göre 2 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.

 

 

 

uyku-apne-hastaligi-cinsel-hayati-nasil-etkiler

İlgili Makaleler