Burunda deviasyon (kıkırdak, kemik eğriliği ) ameliyatlarında kullanılan burun tamponu korkusu ve kâbusu nedeniyle,  pek çok kişi ameliyattan kaçmaktadır. Bu da sağlıklarına kavuşmalarını geciktirmektedir.  Artık günümüzde bu kâbus ortadan kalkmıştır. Ameliyat sonrası sıkıntılar minimuma inmiştir. Ameliyat ağrısı yoktur, tampon sıkıntısı yoktur. Burun ameliyatlarımda uyguladığım bu yeni yöntemler hastalarımızı memnun etmekte, bir hekim olarak hastalarımızın bu dönemde sıkıntı çekmemesi beni de mutlu etmektedir.

Tamponsuz Radyofrekansla Burun Ameliyatı Nedir? 

tamponsuz-radyofrekanslBurunda deviasyon (kıkırdak, kemik eğriliği ) ameliyatları sonrasında burun içinde tampon kullanılmasının amacı, ameliyat esnasında birbirlerinden ayrılan dokuları sıkıştırarak bası oluşturup birbirleriyle yapışmalarını sağlamaktır.

Burun ameliyatlarında burun içine yerleştirilen ve burunu tıkayan türden tampon çeşitleri, hastaların ameliyat sonrası iyileşme dönemlerinin sıkıntılı ve problemli geçirmelerine neden olmaktadır. Bu tür tamponların olumsuz yönleri oldukça fazladır. Burnu tıkayarak kişide gözyaşı kanal tıkanıklığına neden olur. Gözlerde sulanma, yutma işleminde sırasında kulak düzeyde sorunlar,  gece uykuda burunun tıkalı olması nedeniyle nefes durmaları,  sık sık uyanma ve uyku bozuklukları sorunları oluştururlar. Baş ağrıları ve burun civarında ağrılarda sıklıkla olmaktadır. Ayrıca çıkarılırken şiddetli ağrı, burun içi dokularda tahriş, iltihabi durumlar, kanamalar, nadiren de şok görülebilmektedir.

Artık günümüzde ağrı ve tampon kâbusu ortadan kalkmıştır. Ameliyat sonrası sıkıntılar minimuma inmiştir. Ameliyat ağrısı yoktur, tampon sıkıntısı yoktur. Burunu blok tıkayan tamponlar yerine uyguladığım aynı görevi gören silikon levha veya diğer yeni yöntemlerle ameliyat sonrası döneminizi sıkıntısız geçirirsiniz.

Zımba Yöntemi:Dokular birbirine zımbalanarak bu sistem uygulanabilmektedir. Bu sistemde eriyebilir maddelerle dokular birbirine zımbalanır. Zımbalama yoluyla açılan dokuların birbirleriyle birleşmeleri ve yapışmaları sağlanmaktadır. Yapılan bu işlemde kullanılan materyaller kendiliğinden erimektedir ameliyat sonrası rahatlıkla burunlardan nefes alınır ve ağrı hissetmezsiniz.

dikis-yontemiDikiş Yöntemi: Dikiş kullanılarak dokular aynı bir kapitone dikiş şekliyle karşılıklı kapatılır. Dikiş yöntemiyle hastaların burunları tıkanmadan daha hızlı iyileşirler ve ameliyat sonrası dönemlerini sorunsuz geçirirler.

Silikon Levha: Günümüzde en sık kullanılan diğer mükemmel bir yöntemde blok tıkayıcı tampon yerine burun içine silikon levhalar yerleştirilmesidir. Silikonun mükemmel elastikiyeti ve yumuşaklığı nedeniyle çıkarılırken ağrı sızı olmaması en konforlu yönüdür. Burun ameliyatından çıktıktan sonra nefes alıp vermeyi de sağlamaktadır ve ağrı hissetmezsiniz.

Burun kıkırdak kemik eğriliklerine bağlı nefes alamama şikâyetlerinde genellikle burunda konka adı verilen etlerde de irilik görülmektedir.

burun-etleri-icin-cozumBurun Etleri İçin Çözüm: Burun kıkırdaklarındaki eğriliğin verdiği tıkanıklığın yanı sıra bu etler burunda tıkanma sorununa dahil olmaktadır. Kıkırdak kemik eğrilikleri düzeltilirken bu etlerin küçültülmesinde değişik yöntemler vardır. Burundan hava geçerken havanın nemlendirilmesi ve ısınmasından sorumlu bu yapıların tahrip edilmeden küçültülmesi gerekir. Kesmek, yakmak yerine lazer uygulamalarından sonra geliştirilen radyofrekans teknolojisini kullanmakla sorun çözülebilmekte, fonksiyon kaybı olmadan etler küçültülebilmektedir. Ameliyatlarda Bipolar celo radyofrekans cihazı kullanmakyayız.

1990 lı yıllardan bu yana ülkemizde bu tür yöntemler kullanmaktayım. O yıllarda sınırlı sayıda cerrah bu yöntemlere benzer yöntemler kullanmaktaydılar. Hastada müthiş konfor sağlayan bu yeni uygulamalar günümüzde yaygınlık kazanmasının yanı sıra, bu konudaki binlerce yaptığım burun ameliyatlarıyla oluşan birikim ve geniş tecrübelerimle ameliyat sonrası olası olumsuzlukları minimuma indirmekteyim. Ameliyattan hemen sonra nefes alabiliyorsunuz. Ağrı hissetmeden ameliyat sonrası günleriniz sıkıntısız ve problemsiz geçiyor.