Vertigo tanı aşamasında yeterli ayırıcı tanılar için Hasta, öncelikle KBB ve nöroloji uzmanları tarafından muayene edilmeli; muayene, gerekirse göz, dâhiliye ve fizik tedavi uzmanları tarafından desteklenmelidir. Gerçek anlamda vertigo mu? Yoksa sıradan baş dönmesi mi ? ya da denge sistemi dışındaki bir unsura bağlı oluşan vertigo mu?  ayrımların detaylı yapılması gerekecektir. Hastaya denge sistemine bağlı gerçek Vertigo teşhisi konulduktan sonra sebebe yönelik özel tedavi planlanmalıdır.  Önerilen tedavi, konulan teşhis ile ilişkili olacaktır.

vertigonun-nedenleri vertigo-tipleri

Vertigo Tipleri

En sık görülen vertigo tipi; Benin Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) veya kristal kayması olarakta adlandırılabilecek durumdur.  Diğer en sık görülen vertigo nedeni de; Meniere Hastalığıdır iç kulaktaki sıvının basıncının artışına bağlı ortaya çıkar. Uygulamalarımızla bu tür rahatsızlıklar sorun olmaktan çıkmıştır ve kalıcı tedavileri sağlamaktayız.

Tedavilerde vertigo yaratan hastalığın türüne göre hareket edilir. Hastalığın türüne göre tedavi planlanır.  Bunların yanı sıra hastada aşırı bulantı-kusma yaşarsa bulantı kesici ilaçlardan yararlanılabilir. Kişinin istirahati, ani hareketlerden akut evrede kaçınması önemlidir. Tedavilerimizle 1 hafta civarında hastalarımız regüle hale gelebilmektedir. Dirençli durumlar söz konusuyla ek tedavilerde verilerek bir müddet sonra kişiler normal yaşamlarına dönebilmektedirler.

Uygulamalarımızda: Rehabilitatif manevralar, koruyucu egzersizler, hasta doktor ilişkisinde vertigo açısından yaşam koçluğu, LFr-TMS ( Low frequency repetitive transcranial magnetic stimulation), r-TMS  tedavi yöntemleri, denge sistemini güçlendirici ek ilaç destek tedavilileri,  vertigonun kendisi için yeni jenerasyon ilaç tedavilerini de uygulamaktayız.

Cerrahi: Daha ciddi problemlerin belirtisi olabilecek vertigo’da ciddiye alınması gereken bir tedavi süreci gerekmektedir.  Vertigo tümör sonucunda oluşmuş ise ameliyat kaçınılmaz olarak görülmektedir. Bu durumlarda gamma knife cerrahi işlemleri genellikle tercih edilen yöntemlerdir. Ayrıca denge sinirinin her hangi bir şekilde baskıya uğraması durumunda genellikle bu durumlar damar yapıları, travmalar gibi durumlarda olabilmektedir.

Vertigo dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklar yarattığı için araba ve benzeri araçlar kullanıldığı takdirde ciddi yaralanma ve kazalara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Stresten uzak durun, Tuz alımını azaltın, alkol, sigara, kafeinden uzak durun.