Dikkat !

Lütfen aşağıdaki yemek listesine uyunuz. Ameliyatı takip eden günlerde ağızdan ve burundan taze kan gelmesi ve kanlı kusma halinde derhal hastaneye başvurun veya doktorunuzu arayın.

  • Ameliyattan sonra 3.5 saat hiçbir şey yenilip içilmemelidir.
  • Hastaya doktorunuzca önerilen ilaçların dışında danışmadan hiçbir ilaç vermeyin.
  • İlk 2 gün az sıvı alınmasına bağlı ateş yükselebilir. Bu nedenle bol su içilmelidir.
  • İlk günlerde yutkunurken çok ağrı olabilir. Bu nedenle doktorunuzca verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Boğaz ağrısı kulaklara vurabilir bu nedenle endişe edilmemelidir.
  • İlk günlerde bademcik yerleri beyazlaşır, ağız kokusu olabilir. Bu iltihap değildir.
  • Çocuklarda iyileşme 4–5 gün iken, Büyüklerde bu süre 10 güne uzayabilir.
  • Kulağa tüp takılmış ya da kulak zarı sadece çizilmişse kulağa kesinlikle su kaçmaması gerekir. Duş veya banyo esnasında kullanılmak üzere hekiminiz size kulak tıkacı önerecektir.Bu kulak tıkaçlarını mutlaka duş öncesi takmak gerekir.. Bu tip ameliyat sonrasında kulaktan hafif kanlı akıntı gelebilir. Bu durum normaldir.
  • İlk kontrol 5-7 gün sonra yapılacaktır.
  •  
 BADEMCİK ve GENİZETİ AMELİYATI OLANLAR

 

Ameliyat Günü Ve 2. Gün   :  Hasta için  tozsuz ve serin bir odada tercih edilmelidir. Öksürmeyecek ve emerek tükürmeyecek. Kaynamış soğutulmuş su ve süt, meyve suları, soğuk Çay, komposto suyu, dondurma, ayran, yoğurt, meyve püreleri (tanesiz).

Üçüncü Gün       :  Yukarıdakilere ilaveten sulu muhallebi, soğuk tanesiz çorbalar, un çorbası,  ezilmiş patates püresi, sütte ezilmiş bisküvi veya ekmek içi. rafadan yumurta ezilerek verilecek.

Dördüncü Gün   : İlk üç gün verilenlere ek, ekmek içi, pilav, makarna

Beşinci Gün       : Ezilmiş köfte, yumuşak yiyecekler.

NOT :   Beş-altı  gün boyunca kesinlikle sıcak yiyecek ve  içecek verilmeyip soğuk veya oda sıcaklığında olacaktır.

Asitli ürünlerden kaçınınız (Kolalı içecekler, portakal suyu, limon suyu vb.) Biberon, Pipet kullanmayınız,(emme, vakum kanama riskini artırabilir)  Bol sıvı alınız, Kırmızı ve kahverengi renkli gıda ve içecekleri mümkün olduğunca almayınız (kanama ile karışabilir),Acı ve baharatlı gıdalardan kaçınınız

 

SADECE GENİZ ETİ AMELİYATI OLANLAR :

 

Ameliyat sonrası 3 gün soğuk yiyecekler yenecektir. Sonrası günler içinde ılıktan sıcağa doğru geçiş yapılacaktır

Not: Birlikte kulak zarı çizilmesi,tüp takılması ameliyatları olmuşsa bu kısımdaki diyete uyulacaktır. Beraberinde bademcik ameliyatı geçirenlerde bunun yerine yukarıdaki liste geçerlidir.

Ameliyat Günü  :  Hasta serin ve tozsuz odada yatacak.Fazla hareket etmeden ,sümkürmekten kaçınacak.Kaynamış soğumuş su ,süt, ayran ,komposto suyu, meyve suları, soğuk çay yoğurt, 1 gün dondurma sonraki günlerde kesinlikle dondurma verilmeyecek

İkinci  Gün        :   İlk gün verilenlere ilaveten sulu muhallebi, patates püresi, rafadan yumurta, soğuk çorbalar, makarna

Üçüncü Gün      :   Yukarıda olanlara ilaveten yumuşak gıdalara geçilebilir.

NOT :  Üç gün boyunca kesinlikle sıcak yiyecek ve  içecek verilmeyip soğuk veya oda sıcaklığında  olacaktır. 

Asitli ürünlerden kaçınınız (Kolalı içecekler, portakal suyu, limon suyu vb.) Biberon , Pipet kullanmayınız, (emme , vakum kanama riskini artırabilir)  Bol sıvı alınız, Kırmızı ve kahverengi renkli gıda ve içecekleri mümkün olduğunca almayınız (kanama ile karışabilir), Acı ve baharatlı gıdalardan kaçınınız.

 

OP.DR. A. AHMET ŞİRİN

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

  **** Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Ameliyatlar sonrası öneriler için cerrahinizi gerçekleştiren hekiminizle diyalogta olmanız ve direktifleri ile hereket etmeniz önerilir. Bu konuda   mutlaka doktorunuza başvurunuz. ****