Ameliyat Aşamaları

Burun estetiğinde genellikle açık teknik uygulamaktayım.

Birinci Aşama

Ameliyat için ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra, Kişi ameliyathaneye alınır. Genel hazırlıkları yapıldıktan sonra genel anestezi ile uyutulur.  Ameliyat sırasında tüm hayati fonksiyonlar dikkatlice takip edilerek izlenir. Günümüzde güvenli ellerde ve ameliyathane şartlarında riskler son derece azdır.

Burun alt kısmında cilde kesi yapılarak ameliyata başlanır. Daha sonra burnun kıkırdak ve kemik yapısını ortaya koymak amacıyla burun cildi yukarı doğru kaldırılır. Eğer burun içinde kıkırdak eğriliği varsa burun sırtından katlar açılarak eğri kıkırdak ve kemik parçalar düzeltilir. Aşırı eğri kısımlar sa çıkartılır. Bu parçalar gerektiğinde burun içi veya dışında destek amaçlı kullanılabilir.

İkinci Aşama

Kemerli bir burun söz konusuysa özel aletler yardımıyla burun kemeri çıkartılır. Burun sırtı bu işlemle düzensizliğini hala koruyorsa düzensizlikler törpü aracılığıyla törpülenerek düzeltilir. Kemer alındığı zaman burnun üst kısmında bir açıklık oluşur. Bu açıklığı kapatmak amacıyla burun kemiği yanlardan kırılarak serbestleştirilir ve birbirine yaklaştırılarak bu açıklık kapatılır.

Üçüncü Aşama 

Burun ucu sorunu olanlarda burun uç kısmındaki kıkırdak yapılardan kıkırdak yapıların destek görevini bozmadan kısmi kıkırdak çıkartılır.  Bazen dikiş kullanarak ve ön kısma kıkırdak desteği sağlanarak burun uç kısmına yeniden şekil verilir. Bu arada burun uç kısmı ve üst kısmı arasındaki uyum yeniden kontrol edilerek son rötuşlar yapılır.

Dördüncü Aşama 

Burun stabilitesi düzgün sağlandığından ve yeterli simetri oluşturulduktan emin olunup kapatma işlemine geçilir. Deviasyon adı verilen kıkırdak eğrilikleri varsa burun içinden karşılıklı eriyebilen iplikler ile yeterli destek ve stabilite sağlanır. Burun eti olarak adlandırılan normal burun içi yapısı ( İnferior konka) iri ve hava geçişi sorunu yarattığı önceden tespit edilmişse, Radyofrekans yöntemi ile küşültmeleri yapılır.

Beşinci Aşama 

Başlangıçta yapılan burun ucundaki kesisi ince bir cerrahi iplikle estetik olarak kapatılır. Bu dikişler bir hafta sonar alınır 1 ay içinde hemen hemen hiç görünmez.  Özel silikondan yapılmış ortasında hava geçiş deliği olan tamponlar burun içine yerleştirilip fikse edilir. Bu tamponlar varken hasta tampon deliklerinden nefes alabilir.  Tamponlar yaklaşık 3-4  günlüğüne burun içine konur. burun dış kısmı bantlanır ve şekillenerek yerleştirilen termal alçı konur.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat odanızda uyandığınızda burnunuzda tampon olacak ama kısmen de olsa nefes alabileceksiniz. Göz üzerine morluk olmaması amacıyla buz uygulaması yapılacaktır. Morluğu önleyebilen özel kremler verilecektir.

Anestezi ilaçlarının etkisi gidene kadar ameliyat sonrası 3 saat ağızdan besleme yapılmaz.  Ağrı kesici ve antibiyotik uygulanır.

Alçı Tampon Ve Dikişlerin Alınması

Ameliyattan yaklaşık 3-4  gün sonra burun tamponlarınız alınır. 7.gün burun uç kısmındaki dikişleriniz alınır. Burun sırtında bulunan alçınız 10. Günde alınır. Genellikle şişlikleriniz 4-5. Günlerde azalacaktır ve göz altı morlukları 10. günde kaybolur.

Azda olsa burnun estetik sonrası şişliklerinin inmesi yaklaşık 3-6 ay sürer.1. 3. ve 6.aylarda kontrolleriniz yapılır.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.