Burun ve Güzellik

Güzelleşmek herkesin hakkıdır.  İhtiyacınız varsa, burun estetik ameliyatına karar vermekle hayatınızda güzel bir sayfa daha açıyorsunuz demektir. Ya düşünmedikleriniz, çok önemli olabilecek bazı gözden kaçan ve aklınıza gelmeyen noktalar mutlaka olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Güzel bir buruna sahip olmak, bazı önemli noktaları göz ardı etmemenizle anca mümkün olabilir. Ne isteyip ne istemediğinizi iyi düşünmelisiniz. Güzel bir buruna sahip olmak için burun estetiği ameliyatı yaptırmaya karar vermeden önce bu yazıyı dikkatlice okuyunuz.

 Burun estetiğinin tarihçesinin çok eskilere dayanmasına rağmen, asıl tecrübeler son 30 yılda gelişmiştir. Geçmişte yapılan hatalar nedeniyle bu ameliyatı olanlarda kısa, orta ve uzun vadede sıkıntılar oluşturmuştur. Bu hataların sonuçları topluma basın ve yayım organları ile yansıması bu işle uğraşan hekimlerin daha dikkatli olmalarına neden olmuştur. Artık burun estetiği yaparken uygulanan agresif çalışmalar nerdeyse rafa kaldırılmıştır. Günümüzde burun estetiğinde hem kozmetik hem de fonksiyonel başarı oranı  % 90 olduğu bildirilmektedir. Kısaca her 10 burun ameliyatından birisi başarısız anlamına gelmesine rağmen, burun estetiği çok göreceli bir durumdur.

Sonuçlar, kişiye, etrafına, doktora göre göreceli şekilde değişebilmektedir. Burun estetiğinde kozmetik bakış açısının göreceli olmasının dışında,  en objektif kriter nefes alma problemleridir. Yani fonksiyonellik aslında burun estetiğinin en önemli noktasıdır. Ameliyat olmaya karar verirken bu unsurların göz önünde tutulması çok önemlidir. Burun tıkanıklığı söz konusuysa burun estetiği yapılırken mutlaka bu sorun çözümlenmelidir. Şayet burundaki anatomik tıkanıklıklar göz ardı edilir ve bir işlem yapılmazsa, yapılan ameliyat kozmetik açıdan mükemmel olsa dahi başarısız kabul edilmektedir. Güzelleşme hevesi arzu edilirken bu gibi durum dikkate alınmazsa kişinin kısa vadede başlayan ve yaşamını kabusa döndürebilecek sorun olarak karşısına çıkar.

Sadece elinize bir resim alıp doktorunuza benim burnum böyle olsun demek, estetik sınırlarını ve doktoru zorlamaktan öteye gitmez. Burunu her şekle sokma yetisine sahibiz. Fakat asıl soru bu yetenek gerektiğince ne kadar kullanılacağıdır. Sınırlar nereye kadar zorlanacaktır. Burun yüzün ortasında yüz karakteri oluşturan en önemli yapıdır. Bu nedenle burun kişiye özgüdür ve herkese göre farklılık oluşturur.

Bunlardan farklı şayet daha önce yapılan bir ameliyatın üstüne ikinci bir ameliyata karar vermişseniz. Bu İkinci ameliyatta risklerin daha da fazla olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bir ameliyat geçirmişseniz hoşnut değilseniz ikinci ameliyata kalkışmadan en az bir yıl bekleyin çok şeyler bu süreçte değişebilir. Kimsenin neredeyse hiç fark etmediği noktalara elinize ayna alarak ve elinizden düşürmeden kendinizde takıntı yaratmayın. Unutmayın bu durum psikolojik rahatsızlığa tekabül eden beden dismorfik sendrom hastalığına yol açabilir. Hiç önemsenmeyecek noktaları kafanızda büyütmeden normal hayatınıza devam edin. Değişimle, yeni görsellik kazanmakla tüm sorunların çözümleneceğini umut etmeyin. Hayatınızda kişilik ve karakterin burnunuzdan önce geldiğini aklınızdan çıkarmayın.  

Bu işi yapmadan hasta ile durumu ayrıntılıları ile konuşup, Neler yapılması gerektiğini ve neler yapılmaması gerektiğini bildiriyoruz. Ayrıntıları karşılıklı konuşup kişi ile ortak bir fikir oluşturuyoruz.

Cerrahi prensiplerde standart olmasına rağmen, bu işlemi yaparken burunu kişinin yapısına uygun yüzüne  duygu ve anlam katan doğallıktan uzaklaşmadan  bir burun oluşturuyoruz. Tabi bu işlemlerin oluşturulabilmesi için, tecrübe gerektiği akıldan çıkarılmaması gerekir. Yoksa aynı tip bir fabrika imalatı gibi aynı tip robotlar oluşturursunuz. Tek tip güler ve herkes gibi aynı mimikleri kullanırsınız. Toplumsal farklılıklarınız ortadan kalkar. Aynı torna tezgâhından çıkmış bir şekillenme inanın arzulanan bir durum olmayacaktır. Bu sıkıntılar uzun vadede hissedilir.

Burun yüzün ortasında sizin güzelliğinizi artırabilen, yani aynı zamanda yüzünüzde karakter katabilen bir organdır. Bu nedenle güzelleşmek için bu işe kalkışmadan için bazı noktaları dikkate alınız. Tecrübeli bir cerrah iletişim kurun, karşılıklı diyalog ile her şeyin yolunda gideceğini aklınızdan çıkarmayınız.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.