Rinoplasti ( burun estetiği) yüze yapılan genel bir değişimdir. Burun estetiği, yüzün şeklinde ve görünüşünde merkezi bir rol oynayan bu vücut organını etkilediği ve başarısı birçok faktöre bağlı olduğu için en zor prosedürlerden biri olarak kabul edilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ne Zaman Başarılı Sayılır?

Rinoplastinin başarılı sayılabilmesi 3 temel koşula bağlıdır.

1.  Burun fonksiyonel olmalıdır. Kişi rahatça nefes alabilmeli, kokuları düzgün biçimde hissedebilmeli ve kâbus görmeden, horlamadan rahatça uyuyabilmelidir.

2.  En iyi estetik sonucuna ulaşmak: Yüz hatlarında simetri ve uyum sağlanması ile en iyi estetik sonuç yakalanır. Rinoplasti, ameliyattan sonra burun görünüşünü iyileştirmek ve yüz çizgilerinde dengeyi artırmak için etkili bir yoldur. Burun estetik ameliyatı ile hastanın görünüşü kayda değer biçimde iyileşir, bu da güvenini ve kendisine verdiği değeri artırır.

3.  Burun ameliyata uğramış izlenimi vermemelidir: Örneğin hastanın yüz karakteristiğini bozacak radikal değişimler olmamalıdır. Başarılı bir burun estetik ameliyatının asıl amacı hasta için doğal bir görünüm yaratmak, yüz karakteristiklerini olduğundan güzel göstermek ve bunları uyum içerisinde tamamlamaktır.

Burun Estetiğinde Ne Başarısızlık Teşkil Eder?

Yukarda verilen koşullardan bir veya birden fazlasında başarısız olmak bu prosedürün başarısız olduğunu gösterir. İstenilen sonuca ulaşmak için bir operasyon daha gerekebilir. Fakat sonucun başarısızlık olarak değerlendirilmesi veya başarısızlığın derecesinin sübjektif mi objektif mi olduğu tartışılır.

Mükemmel Bir Burun Var Mıdır?

işleme kalkışmadan ve ilerisinde başarısız bir cerrahi durumla karşı karşıya kalmadan doğru cerrahı seçmiş olmak önem kazanmaktadır. Hasta ameliyata bağlı ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerden kaçınmak ve ileride sıkıntı çekmemek için doğru tercih yapılmalıdır. Birçok kişi mankenlerin veya Bir aktris’e özenerek bazı burun modellerine hayran kalmakta ve arzulamaktadır. Ayrıca birçok kişi vardır ki çok elegant burunlar olmamasına rağmen, bu sosyal hayatlarına, ünlerine, kariyerlerine mani olmamakta, tam tersine hoşnutlukla yorumlanmakta ve göstermektedir. (Örneğin. Barbara Streisand)Geçmişte , televizyon ve sinema standartlarından etkilenen birçok kişi cerrahlardan mükemmel burun istemiştir. 1950 ler de ve 1960 lar da cerrahlar artık yukarı kalkık, küçük ve kısa burun taleplerine dayanamamışlar ve Fransız burnu mitinin kurbanı olmuşlardır. Fakat sonuç her zaman başarılı olamamıştır. Çünkü burun yüz hatlarına uyum sağlamamış ve klasik yüz oranlarına uymamıştır.Günümüzde ideal burun anlayışına tamamen farklı bir yaklaşım söz konusudur. 

İyi bir cerrah hastasına kesin bir burun şablonu olmadığını bildirmelidir. Ayrıca her burunun kendi karakteri ve kişiliği ile farklı olduğunu ve burnun da kişiye özgü olduğunu belirtmelidir. Herhangi bir rinoplastide cerrahın gayesi kişiye uygun ve özgü olan o burnu yaratmaktır. Burun cerrahları siparişe göre burun yaratmazlar. Cerrah; öznelliğini doğallığın kusursuz olması inancından alan ve amacı yüzdeki mükemmel uyumu sağlamak olan sanatçıdır.

Hangi Faktörler, Başarısız Bir Rinoplastiye Yol Açar?

A.Doğru Doktoru Bulmak

Yukardaki yazımızda belirtildiği gibi rinoplasti yüzdeki en zor cerrahilerdendir. Cerrahın bu konuda önemli bir deneyime sahip olması gerekir. Burun içi ve dışı bir bütündür. Bundan dolayı aynı cerrah problemin hem fonksiyonel hem de estetik açıklarını düzeltmelidir. Ve bilinmelidir ki burnun iç problemlerinin restorasyonu, estetik açıdan güzelleşmeden çok daha önemlidir. Hastalar tarafından yaşanan ikilem –bilgi yetersizliğinden dolayı zorluklar ve tereddütler yaşamaktadırlar.  Bu ameliyatı olurken hem fonksiyonel hem estetik problemin çözülmesi için cerrah seçiminde, Doğru doktoru bulmak için beş önemli nokta vardır.

  • Cerrahın bu tür ameliyatı yapacak yeterli bilgi ve tecrübesinin olması ve  bu konuda  teorik, uygulamada yeterli  sertifikasyonlar ve eğitimlerle desteklenmiş olması gerekir.
  • Burun ameliyatlarını alt yapısı tamam, donanım eksiği olmayan hastaneler de yapmalıdır.
  • İşin fonksiyonelliği için bu işinde cerrahisine hakim yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır.
  • Kariyerinin önemli bir kısmını burun cerrahisine adamış veya yeterince bu ameliyatları  yapmış olması gerekir
  • İlgilenen hastalar işin değerini anlatmak için eski hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarını göstermesidir.

Doğru cerrahın seçmiş olması önemlidir. İkinci bir ameliyata gerek kalmadan başarılı bir sonuç elde edilmelidir. Çünkü ikinci operasyonlar,  ilk operasyondan çok daha zordur. Bu sebeple hastanın doğru tercihi yapması gerekir. Bu sayede ileride oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmiş olur.

B.Doktor Ve Hasta Arasında Güven Oluşması

Ameliyat öncesi cerrah ve hastanın iletişimi bu ameliyatların  başarısında kilit rol oynar. Bir taraftan doktorun hastanın düşünce  ve beklentilerini anlamasını sağlar, diğer taraftan hasta beklentilerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini anlar. Bir yandan da doktor ile güven bağı kurar. Hasta ameliyat sonrası iyileşme sürecinin nispeten uzun olduğu konusunda bilgilendirilmelidir. Şişme ve cildin iyileşmesi için zaman gerekir. Bu sebepten dolayı operasyonun gerçek sonucu ve burunun son biçimi başlangıçta tam olarak görülmez, ancak birkaç aydan sonra şişlikler tamamen indiğinde belli olur. Hasta bundan dolayı kesin sabır göstermelidir ve ameliyattan hemen sonra hevesi kırılmamalıdır. Hasta gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır ve bir iyileşme sürecinde olduğunu anlamalıdır. Hasta ayrıca yüzün genel görüntüsüne uymayan bir şey yapılmasını isterse cerrahın hayır deme kapasitesi olduğunu bilmelidir. Bunlar mükemmel hasta doktor ilişkisinin kilit noktalıdır. Bu sayede iki tarafı da memnun edecek en iyi olası sonuçlar elde edilebilir.

Başarısızlık Objektif Midir? Subjektif Midir?

Ameliyatlar arasında Rinoplasti en çok düzeltme yapılan cerrahidir. Reoperasyon yani düzeltme ameliyatları, rinoplasti yüzün görüntüsünü değiştiren bir operasyon olduğundan beri birçok hasta çevrelerinin düşüncelerine karşı yeni yüzlerine alışamamaktadırlar. Bu nedenle birçoğu önceki sonuç başarılı olmasına rağmen tekrar operasyona başvururlar. Sizde bu hasta kategorisinde iseniz ve geçirdiğiniz rinoplastiden sonra hala sonuçlarından memnun değilseniz, tam olarak size uyanı anlamamış olmanız olasıdır. İstediğiniz buruna sahip olduysanız fakat hala mutlu değilseniz, tam olarak ne istediğinizi, asıl amacınızı düşünün. Belki hesaba katmadığınız başka faktörler vardır. Problem fonksiyonel mi, estetiksel mi? Belki duygusal?, Duygusal bozukluklar çoğunlukla medikal problem olarak belirirler. Bu hasta tarafından hemen algılanamaz. Buda pek çok arayışa ve serüvene yol açar.

Reoperasyon ( Tekrar Ameliyat) Komplike Bir Ameliyat Mıdır ?

Burun içi ve dışı bir bütündür. Bundan dolayı bu işin cerrahisi ile uğraşan hekim,  problemin hem estetik Hem de fonksiyonel yönüne hitap etmelidir. Ayrıca bilinmelidir ki burun içindeki problemin düzeltilmesi estetik iyileştirmelerden çok daha önemlidir. Rinoplastide ilk operasyonda ciltteki yapışmalar, yara skarları oluşur bu nedeniyle tekrar yapılan rinoplasti ameliyatlarında cerrahi manipülasyonlar daha zordur. Aynı zamanda ilk ameliyatta fazlaca doku çıkarılması nedeniyle yeterli doku bulmak ve bunları kullanmak, ikincil operasyonlarında zorluklara neden olacaktır. Bu sebep ile ikinci ameliyatını olacak kişi zaten bu durum nedeniyle, en başta doğru cerrahı seçmesi çok önemlidir. Hiçbir doktor mucizeler yaratmaz. Fakat sadece iyi, deneyimli ve eğitimli bir cerrah önceki hatayı anlayabilir, düzeltebilir ve yüz hatlarında dengeyi sağlayabilir. Bu sonuca ulaşmak için cerrah tüm mümkün olan teknolojileri kullanacaktır.  Ayrıca iyi düzenleme ve uzmanlık gereken teknikleri de kullanabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olması önemlidir. Fakat aklınızda tutmanız gereken nokta cerrahın sanatsal gözü, iyi doktor hasta ilişkisi ve hastanın gerçekçi beklentileri iki tarafında amaçlarına ulaşmasını sağlar. Yaklaşım: Fonksiyonel olarak iyi çalışan, yüze uyumlu, simetrik, hoş eşsiz bir sanat eseri yaratmaktır.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.