İlk Burun Ameliyatından Sonra 2. Ameliyat Ne Zaman Yapılabilir?

Kişiler ameliyat olsun ya da olmasın, sıkça sordukları ve öğrenmek istediklerinden biriside ikinci bir ameliyatın söz konusu olup olmayacağı sorusudur.   Kişi ikinci bir ameliyat veya bir revizyon rinoplasti ameliyatı olasılığı var mıdır? Sorusunun cevabı evettir, Fakat ilk burun ameliyatı üzerinden yeterli bir süre sonra ikinci ameliyat yapılabilir. Dünyada yapılan bilimsel çalışmalar ve tüm burun estetiklerinin oranlarına bakıldığında burun estetik ameliyatları sonrasında % 8-10 arasında ikinci ameliyat ya da bir revizyon gerekebilir. İkinci ameliyat için uygun zaman,  ilk ameliyatın üstünden bir yıl geçtikten sonradır. Çünkü hemen 2. ameliyata karar vermeden burun ameliyatı sonrası, bekleme sürecindeki amaç, ameliyattan sonraki ilk aylarda olumsuz gibi görünen durumların zamanla düzelebileceği durumudur. Kişi aceleci davranmamalı, bir yıl kadar sabredip 2. Bir ameliyat için bir yıl sonra karar vermelidir. Bu bekleyiş gereksiz bir 2. Ameliyatı da önleyebilir.

Hangi Durumlarda İkinci Bir Rekonstrüktif Cerrahi Gerekir?

  • Burun iskelet yeterince sağlam değil ve burun ucu düşmüştür. Bu durumda, deneyimli bir cerrah sorunu çözebilir.

  • Burun sırtında hump adı verilen çıkıntı tamamen kalkmadığı durumda. 

  • Burun içi kıkırdakları ( septum deviasyonu ) yeterince hava geçişine müsaade etmiyorsa yani fonksiyonellik sağlanamamışsa. Yalnız ameliyat sonrasında iki burun deliğinden hava geçişinde minimal farklılıklar olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu durum yeterli hava geçişini sağlıyorsa sorun değildir.
  • Dışarıdan bakıldığında bir yılsonunda burunda hala çarpıklık yani yamulma gözleniyorsa.
  • Burun dokular bazı bölgelerde düzensizlikler gösteriyorsa, yani burun sırtında çentiklenme, burun ortadan ikiye ayrılmış, çökmüş izleniminin olması durumu bariz gözlemleniyorsa
  • Bazı durumlarda cerrahi sonuçlar kişiler tatmin etmemektedir. Şayet ameliyat sonrası süreçlerde burunun hem görseli mükemmel hem de fonksiyonel özelliği mükemmel olsa da kişi mutlu olamadığı nadirde olsa görülebilmektedir.  Bu durum son derece sınırlı hasta grubunda söz konusudur. Beden dismorfik sendrom adı verilen bir psikolojik hastalıktır. Kendilerinden hoşnut olamama, Hayatla barışık olamama, ileri takıntı gibi durumlar bu kişilerde mevcuttur.  Bu kişiler hiçbir zaman nasıl bir ameliyat yapılırsa yapılsın hiçbir zaman mutlu olamayacaklardır. Bu tür durumlarda bu hasta grubunun istekleri için iyi düşünülmelidir. Ortaya iki durumun çıkması kaçınılmaz bir sonuçtur. Hem hekim mutsuz hem de hasta mutsuz ve sonuçtan tatminsiz olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Beden dismorfik sendrom tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlık olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Rekonstrüksiyon Ameliyatı Ne Kadar Etkili Olabilir?

İkinci ameliyatınız için ve rekonstrüktif cerrahiye uygun cerrah ararken, İlk ameliyatınızdaki cerrahi ile karşılaştırıldığında, 2. Ameliyatın daha fazla deneyim ve uzmanlık gerektireceği gerçeğini göz önünde bulundurun. Arayışlarınızı bu yönde geliştirin.  Bu 2. Cerrahilerde iyi sonuç alabilmeniz için  en önemli faktörlerden biridir. 

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.