Ameliyat Sonrası Beslenme

Burun estetik ameliyat sonrası, ilk 24 -48 saat boyunca, soğuk yumuşak, hafif besinler yemelerini hastalarıma tavsiye ediyorum.

Sıcak sıvılar, baharatlı gıdalar, yüksek tuzlu beslenme kan damarlarını genişletmesi nedeniyle daha morarma ve şişme eğilimine yol açacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Ameliyat sonrası 2-3 gün iyi beslenmek çok önemlidir ve ameliyat sonrası sizi daha güçlü hissettirecektir. 

Tansiyon, şeker hastalığına sahip  olan hastaların beslenme şekilleri farklı olabileceğini unutmayın. Bu gibi  hastalıklar mevcutsa mutlaka nasıl besleneceğinizi  danışın.

Yumuşak gıdaları tercih edin.

Çiğneme gereksinimi az olan yumuşak gıdaları tercih etmek gerekir. şeftali ve çilek gibi yumuşak meyveler, meyve smootileri , meyve püreleri,  yoğurt,  patates püresi, sıcak olmayan  çorbalar, lapalar, yulaf ezmesi, gibi yumuşak gıdalar ile başlamanızı  öneririm.

Beslenmenizin yüksek lif  (fiberli ) içermesine dikkat edin.

Kabız olmamanıza dikkat edin. Kabızlık nedeniyle tuvalet ihtiyacınızda ağrınızın artmasına neden olabilir.  havuç gibi sebzeler , tam tahıl ekmekler, yulaf ezmesi  bol  lif içermesi nedeniyle tercih edilebilir. Protein ve lifli beslenme önerilir.beslenme

Aşırı sıvı alımından kaçının.

Günlük su ihtiyacınız olan 2litre ( 10 su bardağı) kadar alabilirsiniz. Bu ihtiyacın yaz günlerinde artabileceğini akıldan çıkarmayın. Mineral eksikliklerini gidermek için maden suyu içebilirsiniz. Yalnız maden suları içindeki tuz miktarları değişkendir. Mümkün olabildiğince içinde tuzu az olan maden sularını tercih edin. ( mineral miktarları şişe etiketinde yazmaktadır)

Sigara içmekten kaçınınız.

Sıcak veya soğuk yiyeceklerden kaçının.

Ameliyat sonrası kaçınmak gerekir. Bu duruma bir hafta kadar dikkat etmek gerekir.  İyileşmenizi olumsuz etkileyebilir.  Kanama riski açısından sıcaktan kaçınmak gerekir. Dondurma gibi soğuk besinler baş ağrısı oluşturabilir. .

Alkol ve kafeinden kaçının

Alkol ameliyat sonrası kanama riskini artırabilir. Aynı zamanda veya derinin altında kan toplama hematom ( riskini )artırır ve kötü şişme yapabilir.

Kafein bazı hastalar için sorun olabilir. Kan basıncını artırabilir. Kısıtlama yapılması önerilebilir

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.