Burun Estetiğine Bakış Açısı Nasıl Olmalı ?

Burun estetik ameliyatları, 1990 lı Yıllardan bu yana sıkça uyguladığım bu cerrahi girişimdir Burun estetik tecrübemi 1989 yılında Paris’te ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde 15 ay boyunca bulunarak ileri burun estetiği kliniklerinde aldığım eğitimlerle ile pekişti. Gene 1990 yılında İstanbul'la dönüp burun estetik ameliyatlarını yapmaya başladım. O yıllarda ilk olarak bu cerrahiyi uygulayan bir kaç kulak burun uzmanından biriydim. Bu avantaj yıllar boyunca bu konuda ciddi tecrübe ve farklılıklar kazandırdı. Gene ülkemizde yıllar önce abartılı burun estetikleri oldukça fazla yapılmaktaydı. Bu işlemlerden pek çok kişi olumsuz olarak etkilenmekteydi. Burun estetiği olmuş fakat çalışmayan, nefes almayan burunları sıklıkla görüyorduk. Bu çalışmayan minik burun modasının hep karşısında oldum. Burunun vücudun işlevsel bir organ olduğu unutulmakta ve hastalar ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktaydılar. Yıllar boyunca bu başarısız burun anlayışının karşısında oldum. Bana göre burun hem güzel hem de fonksiyonel olmasıydı. Kişinin yüz hatlarına gitmesiydi. Bu karşıt düşüncelerim yıllar içinde diğer hekimlerce de benimsendi. Bu ameliyatlarda düşünce tarzım, haklılığımı bir kez daha ortaya koydu. Abartılı, doku ve yapıya saygı göstermeden yapılan estetik burun ameliyatları bu günlerde temel prensiplerin dışında kaldı. Aynı zamanda son yılarda Amerikalıları 40-50 yıllık estetik sonuçları,  hatalarını cesaretle bizlere paylaşmaları, estetik anlayışında aynı zamanda fonksiyonellik olmazsa olmaz düşüncesinin kabulüne yardımcı bir unsur oldu. Böylelikle günümüzde modern estetik anlayışının sınırları çizilmiş oldu.  Modern estetik anlayışlarına uygun geçmişten bu güne kadar ameliyatları bu mantaliteler çerçevesinde yapıyor

Öncelikle burun estetiğinde sağlığınızı sıkıntıya sokacak fonksiyonlarınızı bozacak bir ameliyat yapmamak benim düşünce tarzımdır. Zaten estetiğin iki amacı vardır, görsellik ve fonksiyonellik. Görsellik yaratılırken amaç fazlaca dokular çıkartıp desteksiz ilerde çökmeye namzet burunlar yaratmamak gerekir. Burun içinde destek amaçlı kullanılan vücuda yabancı materyaller zamanla komplikasyonlara enfeksiyonlara neden olmakta, yine kamuflaj maksatlı doldurma yöntemiyle hataları gizlemeler bu maddelerin emilmesi ile hataları daha belirgin hale getirmektedir. Bu yollara ve yöntemlere başvururken dikkatli olunması gerekir. Yıllardır oluşan tecrübe ki 26 yıldır edindiklerim birikimler ve tecrübeler ışığında estetiğin sınırlarını hastaların yararına çizebilmemde avantaj sağlıyor. Zira size yapılan burunu ömür boyu sağlıklı kullanmanız gerekir. Estetik girişimleri yaparken bir yandan da teknik açıdan her geçen gün gelişmeler olabilmektedir. Tabii ki gelişen teknojileri kullanmak işin birinci temeli. Bu cerrahi işlemde kullanılan malzemelerin kalitesi ve çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla kullanılan malzeme kalitesi, hem hastanın konforu açısından hem de ameliyatın başarısı açısından son derece önemlidir.

silikon-burun-tamponlari

Ameliyat sonrası kullanılan burun içi tamponlar silikon yapraklar olmalıdır. Bu silikonlar size ameliyat sonrasında nefes aldırır. Çıkartma işleminde diğer tamponlar gibi ağrı oluşturmaz ve bu dönemi rahat geçirmenizi sağlar. Yine diğer gelişmelerden diğer bir tanesinde burun sırtınıza kullandığımız alçının yerini alan artık termal materyallerdir. Bu materyaller ısıyla şekillenmekte. Bu termal malzemenin 1. Kalitesini kullanmak önemli adi materyaller vücut Sıcaklığı ile esner ve size yapılan iş mükemmel olsa bile kalıpsa işlevliğini yitirir.

burun

Gene kullanılan cerrahi iplikler, hastane kalitesinin yüksek oluşu hem ameliyatın başarısını artırır hem de hasta konforunu sağlar. Bir başka göz ardı edilen sorunda burun içinde konka adı verilen burun eti yapılarının durumudur. Ameliyatla daralan küçülen burun içinde, bulunan bu normal yapılar burunda sorunu gündeme getirebilmektedir. ve hastalarda tıkanma problemleri gibi sorunlara neden olabilmektedir. Estetikle beraber orantılı olarak burun içi yapılarının da hava geçişine engel olmayacak bir şekilde düşünülmesi ve organize edilmesi gerekir. Bu yapılar ileride burun fonksiyonlarında sorun oluşturabileceği ön görülüyorsa veya konka adı verilen bu burun etleri iri ise, hava geçişinin sağlanması gerekecektir. Bu etlerin küçültülmesinde en son teknoloji kabul edilen RF (radyo-frekans) teknolojisini kullanılmalıdır. Dünyada lazer teknolojisini geride bırakan bu son teknoloji tercih edilmelidir. Böylesi sorunları olan hastalarımızda RF kullanıyoruz.

Kısaca özetlersem kaliteli malzeme, son teknolojileri kullanmak, iyive kaliteli  hastane seçimi çerçevelerinde , Ameliyatlarımı uzun yıllar boyunca aldığım eğitimler ve edindiğim tecrübelerimle harmanlıyarak doğal görsel ve fonksiyonel burunlar benim estetik anlayışımdır.

Ameliyat Öncesi Hekimle Paylaşımlar Neler Olmalı?

isi-ile-sekillenen-termal-burun-alcilariDoktorla görüşmeden önce burnunuzla ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Nefes almanız, burun akıntısı olup olmadığı, geniz ardına akıntı ve baş ağrısı olup olmadığını belirlemeniz bu ameliyatla birlikte bu problemlerin çözümünü mümkün hale getirecektir. Burun şekil sorunlarınızı ve nelerin düzeltilip nelerin düzeltilemeyeceğini doktorunuzla mutlaka tartışın.

Ameliyat sonrası beklentilerinizin olabilirliği doktorunuz tarafından ifade edilecektir. Ameliyat sonrası hayal kırıklığından kurtulmanın yolu bu dönemi iyi değerlendirmek ile mümkündür. Bu ameliyatta doktorunuzla birlikte davranmanız hem sizi hem doktorunuzu rahatlatacaktır. Yardımlaşma tüm ameliyat döneminizi zevkli bir uğraşı haline dönüştürecektir Farklı beklentiler daha yolun başında doktorunuzla sizi karşı karşıya getirecektir. Sizin için çok büyük kusurlar cerrahi olarak basit bir işlemle düzeltilebilirken çok küçük bir ayrıntı bazen zor bir cerrahi ile ancak düzeltilebilmektedir. En iyi, iyinin düşmanı olarak hatırlanmalıdır.

Ameliyatta Neler Amaçlanmalıdır?

Burun estetiğinde amaç yüzünüze en uygun burunu yapmaktır. Bu cerrahi işlem şüphesiz mevcut kumaşla yapılacaktır Yani sizin cildinizin kalınlığı, mevcut kıkırdakların inceliği ve formu yara iyileşmeniz ve daha önce geçirdiğiniz burun ameliyatları başarı oranını belirler. Amaç yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak değildir. Bu nedenle tek başına en güzel burunu yapmak sorunları çözmeyecektir. Yüzünüze en uygun burunu yapmak en başarılı sonuç olarak kabul edilir. Burunun bazı yerleri küçültülürken bazı yerlerinin büyültülmesi ile yüzde iyi görünen burun sağlanmaya çalışılır. Burun deliklerinin aşırı görünmediği, diri, kemik çatının kaybedilmediği ve ameliyatlı olduğu izleniminin saklanması önemlidir.

Ameliyat Ve Sonrası Neler Olur?

Burun estetik ameliyatları dünyada en çok yapılan estetik amaçlı ameliyatlardır. Ameliyat süresi 1.5- 2 saattir. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde iki gün kalacak nefes almanıza engel olmayacak silikon veya özel bir sünger ve burun dışını saran minik bir alçı ile uyanacaksınız. Ameliyat sonrası genellikle korkulduğu gibi ağrılı geçmemektedir. Basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir. İki gün sonra burun içi boşaltılacak, daha rahat nefes alacaksınız. Aşırı sıcak olmayan bir mekânda başınız hafif yukarda ya da oturur durumda istirahat etmeniz önerilir. Burun ameliyatlarından sonra her rastladığınız insan size farklı yorumlar yapacaktır. Bu zevklerin değişik olması yanı sıra eski burnunuzun iyi bilinmemesi ile ilgilidir. Burununuz ile ilgili yorumu bu konunun uzmanları bile ancak eski burunu göz önüne alarak yapabilmektedir. Zaman içinde burnunuzla ilgili değişiklikleri doktorunuzla birlikte takip etmeniz en uygun yol olacaktır.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

burun-estetigi