Evet; vertigoyu oluşturan  denge bozukluğu hastalıkları geçer ve tedavi olabilir. Günümüzde pek çok kişi yeterli tanı ve net teşhis edilemediğinden  yanlış tedavi edilmektedir. Ayrıca neden vertigo olduklarını, hangi hastalıkların vertigo yaptığını bilmeden yaşamlarına kötü devam ederler. Denge sistemi,anatomik ve fizyolojik olarak anlaşılması zor olması nedeni hatalar veya yanılgılar sıklıkla olmaktadır. Bu yanılgılar kişinin sağlığı ve yaşam kalitesi düşünüldüğünde yanılgı kabul edilecek bir durum değildir. Bu hatalar nedeni ile kişiler vertigo şikayetlerinin geçmeyeceğini düşünerek yaşarlar. Hayatları kabusa döner. Umutları kırılır. Tedavi olamayacaklarına veya tedavisi olmadığına inanırlar. Bunlar olmaması gereken durumlardır.  Hekim hataları ve  geçmeyen şikayetleri nedeni ile kişilerin umutlarının kırılması, bu girdaptan çıkamamalarına neden olur.

Vertigo Ve Denge Sistemi Hastalıkları Nelerdir? 

Günümüzde artık bu durumlar bitmiştir. Veritgo oluşturan hastalıklar tedavi edilebilir. Bu nedenle gerçek anlamda vertigo için şekillenmiş birimler müracaat etmek önemlidir. Gelişi güzel hiç bir alt yapıya sahip olmayan birimlerde yanlış tanılar nedeniyle zaman kaybetmeniz sizi daha da kötüleştirebilir. Hastalığınızın süreklilik arz etmesine neden olabilir.  Biliyoruz ki vertigo yapan hastalıklarda % 50 ye varan yanlış tanılar konulmaktadır. Dolayısı ile bu yanlış tanılar tedaviyi de sağlamamaktadır.

Görüyoruz ki Bizlere 10 yıl 20 yılı ve daha uzun sürelerdir tedavi olamadan çözüm sağlayamayan pek çok hasta müracaat etmektedir. Tuhaf olan,  kabul edilemez olan bu durumu ve şikayetleri kişiler düzelebilecekken  uzun süre hastalığın tatsız yönlerine  maruz kalmalarıdır.  Halbuki gerçek tanılardan sonra bu hastaların tedavileri bir hafta on gün gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir. Ayrıca bir başka durumda bu hastalar yıllarca endişe ile ilaç kullanan kişilerdir. Bu şekilde kişiler ayrıca ilaç bağımlısı olmakta ve sadece durumlarını baskılamaya çalışan bu ilaçlardan hiçbir şekilde tedavide fayda görmemktedirler.  Vertigo yapan hastalıklarda yılları bulan uzun süreler ilaçlar kullanılmamalıdır. Biz yaklaşımlarımızda  çok kısa süreli ilaç tedavilerini sınırlı kullanırız. Vertigo yapan hastalıkları  gerçek manada teşhis ve sonrasında tedavilerini yapıp, hastalarımızı normal yaşantılarına döndeririz. Böylelikle vertigo hastalarının yaşam kaliteleri artar ve normal yaşantılarına dönebilirler. 

Profesyonellik isteyen vertigo yapan hastalıkların tedavilerinde  başarı oran % 95 tir. Geriye kalan % 5 lik oransa çok nadir olan tümörler, ciddi damar hastalıkları yani başkaca branş tedavisini gerektiren durumları kapsar. Bu nedenle hastalığınızın geçmeyeceğine inanmayın. Boşuna yetersiz birimlerde dolaşmanız zaman kaybı olacaktır. Vertigoda çözüm vardır ve vertigo yapan hastalığınız düzelebilir.

Son yıllarda bizlerinde kullandığımız VHİT, FHİT, Postürografi, sanal gerçeklik  tetkikleri, FMRI görüntüleme yöntemleri % 100 tanıyı koydurmakta ve vertigo-denge bozukluğu yaratan hastalığı bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Tedavilerde de devrim yaratacak tedavi şekilleri de son birkaç yıldır gündemdedir. Bu tedaviler;  gerçek anlamda denge sistemi rehabilitasyonları, yeni ilaç tedavileri, lf-rTMS tedavi yöntemi gibi daha onlarca tedavi şeklini içerir. Tüm bu yeni tanı tedavi şekilleri vertigo tedavi birimimizde mevcuttur. 

Bu gelişmeler ve  uyulmalarımızla yüksek memnuniyeti ve hastalıklardan kurtarmayı hedefleriz. Bu nedenle hastalarımızı doğru adreste, profesyonel hizmet alarak  tedavi eder ve yaşama kazandırırız.