SORU: MD. Tansiyon a bağlı 10 senedir 365gün gece gündüz hiç durmaksızın kulağım çınlıyor. Bundan nasıl kurtuluruz?

CEVAP: Tansiyon durumuna bağlı gelişmiş tansiyon kontrole alındığında düzelme olacaktır. Şayet düzelme olmuyorsa bu damar yapısının bozulduğu anlamına gelir. Gerekirse beyin anjiografisi ile damar yapıları incelenmelidir.

SORU:  A.İ. merhaba r-tms tedavisinin ortalama maliyeti nedir?

CEVAP: Çınlama araştırmamızda istenebilecek tetkikler dış merkezli ve iç merkezli olarak yapılmakta olup, Tedaviler ( r- tms tedavisi)  bünyemizde yapılmaktadır. Sağlık bakanlığı tüm sağlık kurumlarınca, web ve sosyal medyadan fiyat açıklamalarına yasak getirmektedir. Bu nedenle fiyat detayları için 0212 2324983 veya 0543 3103232 nolu telefonlardan gün içinde bilgi alabilirsiniz.

 

SORU: N.K. Merhaba 16 yıldır bu sorunu yasıyorum. Sol kulağımın zarı patladı. Çınlama ve Duyma bozukluğu da yasıyorum nasıl yardımcı olursunuz. Teşekkür ederim.

CEVAP: merhaba öncelikle oluşan zardaki hasar ve çınlama için detaylı tetkikler gerekecektir. 16 yıllık süreç mutlaka ilerleyen geriye gitmeyen süreçtir. Değerlendirmelerden sonra ne gibi tedavi yolları olabilir. r-tms açısından ne kadarlık bir fayda sağlarız değerlendirmeleri yapılacaktır

 

SORU: M.A.T. Bende kulak çınlaması var on iki yıldır hiç durmuyor tedavisi var mı? ben emekliyim cevap verirseniz sevinirim

CEVAP: Merhabalar, Çınlamanız için önce yapılması gereken çınlamanın nedenini ve kaynaklandığı noktayı bulmak gerekir. İleri boyutlu Tetkik aşaması ile % 100 e yakın sorunu tespit etmemiz mümkün.  Sonra yapılması gereken tedavi durumunuzdur. Oda tetkik sonrası daha net olacaktır. Çınlamada r-TMS tedavisi yüksek başarı sunan cihazdır. Tedavi şansı olabilir. 0543 3103232 ve 0212 2324983 nolu telefonları gün içinde arayarak iletişime geçebilirsiniz. Web sayfamızı inceleyerek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

SORU: G.E. Merhabalar benim sol kulağım uzun zamandır çınlıyor.  Yatamıyorum geceleri artıyor karşı Tarafın etki tepkisi bana yansıyor çok ilginç yani ilk Başlarda anlamadım. Ama sonraları çok rahatsız etmeye başladı ne yapabilirim?

CEVAP: Merhaba İşitme sistemi çok karmaşık bir sisteme sahiptir. Bu nedenle değişik yansımaları sizde olduğu gibi bir kısım hastamızda da görmekteyiz.  İşitme yolları kulaktan başlar beyindeki ana merkeze kadar devam eder. Tetkikler yapılıp çınlamanın yerini durumunu öğrenmek gerekecek. Yeni tetkik yöntemleri ile Yerini % 100 tespit şansımız var. Yerini tespitin şu önemi var bulunduğu noktaya tedavi uygulamak gerekiyor.  Çınlama noktası bu sistem içinde bir yerde gizlidir. Bunu bulmak çıkarmak ve o bölgeye duruma uygun uygulama yapmak gerekir. Bunu da yeni tetkiklerle rahatlıkla sağlayabiliyoruz.

 

SORU: M.A. İyi akşamlar, benim de yıllardır çınlama sorunum var, öğrenciyim ve bu özellikle ders çalışmamı engelliyor. Ben de diğer hastalar gibi kurtulmayı çok istiyorum. Diyarbakır'da yaşıyorum ve üstesinden gelebileceğim bir ücret ise İstanbul'a gelip tedavi olacağım. Teşekkürler. Çok fazla test yaptırdım çok fazla ilaç kullandım hatta kulağımdaki delikten şüphelenip asit tozu da doktor yazdı bana ama delik kapandı yine sorun çözülmedi. Kaç defa odyometreye gittiğimi artık hatırlamıyorum bile. En son burun eğriliği de sebep olabilir diye, burnumun sağından ameliyat oldum 1 ay önce. Yıllardır mücadele ettim durdum ama en son bu ameliyattan sonra tamamen pes ettim. Sol kulağımda beni rahatsız edecek şiddette çınlama var ve az bir şey de sağımda var. Ancak sağ umurumda değil. Çünkü tam olarak sağdan gelip gelmediğini kestiremiyorum. Tek isteğim sol kulaktaki çınlamanın kesilmesi. bu yeni TMS yöntemi ile bu anlattıklarımla size gelen hastanız olduysa başarı gösterdi mi? bunu çok merak ediyorum

CEVAP. Merhaba r-Tms tedavisi ABD ve Avrupa ülkesinde yenİ uygulamaya konulan bilimsel tedavi yöntemidir. Ülkemizde henüz yaygın değildir. Sebebi maliyetlerinin yüksek oluşu ve sgk kapsam dışında oluşudur. R-Tms tedavisinin başarısı her 10 kişiden 6 kişi düzelme göstermektedir. Fakat başarılı olamama durumu da vardır.  Diğer yöntemlere göre dünyada en başarılı tedavi olarak kabul görmüştür. Bu tedavi tıbbi pozitif bilimler içinde yer alır. Alternatif tedavi değildir. Günümüzde 30 civarında bilimsel önde gelen tıbbi dergilerde yayımlanmış makale mevcuttur. Bunlara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.  Bu konuda tedaviye geçmeden başarı için titiz bir tanısal çalışma gerekir. Bunlardan bir kısmı laboratuvar çalışmalardır. Günümüzde yeni çalışmalarda kanda bazı hormon veya paremetre değişikliklerinin çınlamaya neden olduğu son iki yıllık çalışmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca ayrıntılı MR çalışmaları ile gözden kaçan noktaları tespit etmekteyiz. Bize elinde testlerle pek çok hasta gelmekte. hekim arkadaşlar klasik testlerin etrafında dönmektedirler. Hatta hastalığın etyolojisinden çıkarılan testler dahi yaptırılmaktadır. Gene Yeni jenerasyon FMRI görüntüleme yöntemi ile eskiden görmediğimiz ve bilmediğimiz pek çok şeyi görebiliyoruz. Sadece bu makinayla da bitmiyor. Tetkiki yapan radyoloğun bu konuda ayrıca uzmanlaşmış olması ve filimde ne arayacağını bilmesi gerekiyor. Multi disipline bir çalışma gerekiyor. Bizim çalışmalarımızda bilimsel ve bu kurallar içinde. Hastalığın nedenine yönelik r-Tms yanı sıra yeni jenerasyon ilaçları da uygulayabiliyoruz. Size yeniden bir değerlendirme yapıp ona göre tedavi şekillenmesi yapmamız gerekir.

 

SORU: Ş.S Merhaba Benimde kulağım çok çınlamaya başladı. Ben 20 yıldır kulağımı temizletiyorum. Temizletmek zararlımı? .  Bunun başka çaresi var mı? Temizletmesem

CEVAP: Merhaba kulağınızda kulak kirleri tıkanma yapıyorsa temizletmekten başka çare yoktur. Bu kirin oluşumu sizin dış kulak yapısı ile alakalıdır. Fazla üretimle beraber dış kulak yapısındaki dokulardan küçük deri parçacıklarının dökülmeleriyle katılaşma olur. Kulak tıkanır.  Çınlama kulak temizliği sonrasında kayboluyorsa sorun yoktur. Şayet kaybolmuyorsa hala devam ediyorsa, Şayet bir ilişki yoksa ileri tetkikler gerekir. İleri tetkik sonucuna göre durumunuz değerlendirilir. Tedavilere başlanır.

 

SORU: M.İ. Hocam ben askeri personelinin silah sesleri her iki kulağımdan çınlama oluştu buna nasıl bir tedavi yöntemi olur saygılar

CEVAP: merhaba, silah atışı ilen olan çınlamalar çok detaylı incelenmesi gerekiyor. Çınlama kaynağı, iç kulak, orta kulak, işitme yolları ve beyindeki işitme merkezi dâhil olmak üzere bir veya birkaçında birden olabilir. Bu detaylı çalışmalar sonucunda durumunuzu önce ortaya koyup sonrasında tedavi açısından değerlendirmek gerekiyor.

 

SORU: EP.  Mrb iki kulağımda da 1yildir çınlama var. Kulakla ilgili olan testleri yaptırdım herhangi bir sorun çıkmadı

CEVAP: merhaba tinnitusa yönelik yapılan tetkikler çok farklıdır. Normal tetkikler ile bir sonuca ulaşmak pek mümkün değildir. Öncelikle tinnitusa spesifik FMRI görüntüleme yöntemi ile sorunlu bölgeyi tespit edip bölgeye uygun tedaviye başlamaktayız. Çınlamaya yönelik. FMRI tetkiki hücre düzeyinde yapabilen Türkiye de şu anda tek bir cihaz var. Kan tetkikleri işitme testleri her hangi bir yerde olabilir.

 

SORU: Z.U.  Sizden randevu almak istiyorum.  Fakat sorunum sağ kulakta,  sürekli çınlama geliyor. Emar çekildi kan tahlilleri yaptım her şey gayet normal çıktı. Fakat sağ kulağımın damarında iyi huylu bir kitle vardı onu da ameliyat yoluyla aldırdım. Doktorum üç ay sonra tekrar kontrol gelmemi söyledi.  Ameliyat olmama rağmen bir şey değişmedi.  Bana bu konuda ne önerirsiniz? Bu arada çokta ilaç filan kullandım fayda filan görmedim.  Siz nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? Kesin tedavisi var mı? Çok değişik doktor lira göründüm. Ama çaresini bulamadım. Yurt dışındayım. Bana cevap yazarsanız sevinirim. Kesin çaresi var mı?

CEVAP: Durumunuzu değerlendirmek için gelmeniz gerekecek. Neticede tümör ve yapılan bir ameliyat var. Muhtemel swanom adı verdiğimiz tümör için bir ameliyat geçirdiğinizi düşünüyoruz. Bu ameliyatta sinir kılıfları etkilenip, Beyne kadar olan sinirin iletisel gidişinde yollar üzerinde sorunlar oluşturmuş olabilir. Veya tümörün olduğu kısım sorunu olabilir.  Tüm ilişkileri incelemek için yeni gelişen tetkik cihazları ile detaylamasına bir çalışma yapacağız.. Bu çalışmalar sonunda tedavi şansı olup olmadığını belirleyeceğiz. Web sayfalarımızda tedavi ile ilgili bilgiler var inceleyiniz.

 

SORU: C.E. benim kulağımda 2013 te çınlama başladı çok doktora gittim bununla yaşamı söylediler. İki kulağında var.  Yardımcı olabilir misiniz?  Prof. Dr. gittim ama fazla ilgilenmediler bunumla yasamam gerektiğini söylediler

CEVAP. Öncelikle 3 yıl olan çınlamanızın kaynaklandığı noktaları yani sorunlu kısımları tespit etmek gerekecektir.  İşitsel yollar kulaktan başlar beyindeki merkeze kadar devam eder. Sorun herhangi bir noktada olabilir. Bu nedenle sorunun kaynağı yani çınlamanın oluştuğu bölgeyi gelişmiş olan tetkik yöntemleri ile bulmak mümkündür.  % 100 e kadar tespiti mümkündür. Sonrasında sorunun kaynağına uygun tedavi planlanır. Yeni jenerasyon ilaç tedavileri ve r-TMS tedavileri içerir. r-TMS yani uyguladığımız yöntem Gerek Amerika da gerekse Avrupa da 30 un üstünde üniversitede uygulanan bilimsel olarak pek çok tıbbi yayım ile kabul görmüş tedavi şeklidir. Tıbbi yayımlar da ve Türkiye'nin en ileri tıbbi tinnitus merkezimizde, bizim hastalarımızda % 60-65 başarı sunar. Bu şu anlama gelir her on çınlama hastası bu tedaviden 6 sı fayda görür 4 ü görmez. % 100 lük tedavi şu an dünyada yoktur. Tüm diğer klasik tıbbi tedavilerde tedavi oranı maksimum % 5 civarıdır. Yeni tedavi ile mukayese edildiğinde r-TMS yöntemi çınlama tedavisinde büyük yere sahip olan cihaz olarak kabul edilmiştir. Web sayfamızda çınlama kısmında tüm bilgiler mevcuttur. Aşağıda bulunan linki tıkladığınızda ulaşabilirsiniz. Başkaca öğrenmek istediğiniz hususlar varsa 0212 2324983 veya 0543 3103232 nolu telefonlarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

 

SORU: L.Ç. Kulak çınlaması yaşıyorum hem de çok aşırı dengemi bozuyor boynum bazen sanki boşa girmiş gibi sallanıyor yürürken özellikle titreme de oluyor. Daha önce anksiyete tedavisi de alıyordum ondan kaynaklı olabilir mi?

CEVAP: merhaba, denge sisteminizle beraber çınlamanın araştırılması gerekecektir. Gerek iç kulak gerekse diğer işitsel merkezler, beyindeki denge merkezleri bir bütün halinde değerlendirilip tetkikleri yapılmalıdır. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra tedavi seçenekleri değerlendirilecektir. Bazı psikiyatri ilaçlarının sıkıntı oluşturma ihtimali var.  Ama tüm bunlar detaylı değerlendilmesi tetkiklerle desteklenmesi gerekir.

 

SORU: N.A. Slm Kulak çınlamam var. Ankara Polatlı ilçesinde yaşıyorum. Tedavi olmak istiyorum. Kulak Çınlaması yüksek sesten oldu bana yardımcı olabilir misiniz  4 sene oldu.

CEVAP : merhaba, 4 yıl olan çınlama, yani kronik hale dönüşen çınlamanız tedavi kapsamımızda. Öncelikle yapılması gereken, çınlamanın kaynaklandığı noktayı net olarak tespit gerekir. Yeni tetkikler ile  % 100 e yakın çınlamanın oluştuğu sorunlu bölgeleri tespit etmemiz mümkün.  Sonra yapılması gereken durumunuza uygun bilinçli tedavi aşamasıdır.  0543 3103232 ve 0212 2324983 nolu telefonları gün içinde arayarak iletişime geçebilirsiniz web sayfamızı inceleyerek konu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

SORU: Z.S. Merhaba hocam yaklaşık 3 aydır sol kulağım sürekli çınlıyor genellikle sessiz bir ortamda kaldığımda belirtisi yüksek oluyor ilk zamanlar geçer dedim ama sorun yaşıyorum hala çalışmalarınıza göz gezdirdim ve tedavi olmak istiyorum.

CEVAP: merhaba oldukça erken sayılacak çınlamanız mevcut. Erken tedavide başarı şansı daha yüksektir. 0212 2324983 veya 0543 3103232 nolu telefonlardan iletişime geçebilirsiniz.

 

SORU: E.H. Sensörinoral işitme kaybı 54 db kaybım var. Ve uğultuya karşı bir tedavi yönteminiz var mı? teşekkürler.

CEVAP: Merhaba E.bey Uğultunun nereden kaynaklandığı önemli. Uğultuyu yaratan sebep işitme yollarının herhangi bir noktası olabilir. Bu yollar iç kulaktan başlar beyindeki işitme merkezine kadar devam eder. Bu noktayı bulmak tedavinin durumunu belli eder. Sensori neural işitme kayıplarında işitme kaybı komponenti ile çınlama komponentini ilişkileri incelenmesi için ileri tetkiklerle gerekecektir. Detaylar durumunuzu belirleyecektir. Tedavi şansı olabilir.  Buna da tetkikler sonrası karar verilmekteyiz.

 

SORU: A.P.  Merhaba sayın hocam benim kulak çınlaması sorunum küçük yaşlarda başladı çok doktora gittim ama bir netice alamadım.  En son 1991 yılında Ankara da bir doktora gittim ve orada bana emar çekildi kulaktaki çınlamanın nedenini bir kaza olarak neticelendirdi ben yaklaşık 5 yaşında ikin çocuk parkında dolaşırken salıncakta sallanan birinin sallanırken başıma çarpması sonucu kaşımın üstünde darbeden dolayı açılma oldu.  Bu kaza sonucu kemik kulak zarına baskı yaptığından dolayı çınlama oluyor ve bana tedavisinin olmadığını söyledi şu anda 55 yaşındayım bu tedavinin bir çaresi var mı her iki kulağımda da duyma oranları az bazen artıyor bazen azalıyor sizce bunun bir çaresi varsa neler yapmalıyım. Saygılar

CEVAP: Kafa travması ile olan çınlamalar işitme kaybı yaratmamışsa lokalizasyon olarak sorunun olduğu yer işitme yollarının beyin içinde yer alan kısımlardadır. Çok özellikli tetkiklerle,  sorunun kaynağının tam tespit mümkün. O tespit ölçüsünde hasarın durumuna bağlı tedavi seçeneği değerlendirilir. Olayın üstünden uzun süre geçmiş olması sebebi ile öncesinde mutlaka ileri boyut tetkik gerekir.

 

SORU:  M.K. Merhaba benimde sol kulakta 8.10 senedir çınlama var işitme kaybı yok ama çınlama var sessiz ortamda rahatsız ediyor tedavisi mümkün mü?

CEVAP: işitme kaybı olmaksızın olan çınlama da genellikle iç kulaktan sonra yer alan ve beyindeki işitme merkezine kadar olan işitme yollarındaki problemlerden kaynaklanma ihtimali yüksek. Yeni gelişmiş olan tetkik yöntemleri ile sorunlu bölgeleri tespit edebiliyoruz. Sonrasında bulgulara ve elde edilen sonuçlara göre tedavileri uyguluyoruz. Tedavi mümkün olabilir. Öncelikle ilk yapılacak işlem tetkik aşamasıdır.

 

SORU : A.B.T. Hocam tam olarak sizinle görüşmek istiyorum Adıyaman dan yazıyorum çınlaması baş dönmesi devam ediyor 3 yıldır böyleyim. Çok doktor değiştirdim ama fayda görmedim en son G. Üniversitesi Eğitim hastanesinde görev yapan MK. Hocamıza gittim. Maalesef sorun devam ediyor sizinle görüşmek istiyorum

CEVAP: Merhabalar, gerek çınlama olsun gerek baş dönmesi olsun artık ileri ve yeni olan tetkikler üzerinden hareket edilerek tedavi edilmekte. Dünyada son gelişmeler ile Bu hastalıklar sorun olmaktan çıktı. Bir zorluk var henüz bu tedavilere Adıyaman da  ulaşmanız mümkün değil. Ülkemizde şu an Özellikli FMRI görüntüleme cihazı bir tane var oda İstanbul'da.  r-TMS yi çınlamada sadece şu an ben uyguluyorum. Şimdilerde bir kaç kurumun hazırlığı var. Baş dönmesi için ileri VEMP ve VHİT cihazları sadece ülkemizde çok sınırlı yerlerde var. Birsi de biziz. Bunların hepsinin ötesinde aldığımız yol ve tecrübe çok fazla bu konuda binlerce hasta gördük ve tedavi ettik. Çok ileri düzeyde bilimsel çalışmalar ve projeleri de uluslararası tıp camiasında ortak ve ülkemizi temsilen devam ettiriyoruz. Önce gelmeniz ve ileri tetkiklerle % 100 tanıyı koyup. Tedavilere başlamamız gerekecektir.

 

SORU: S.T.  İyi günler hocam. benim iki kulağımda da çınlama dan öte uğultular var sağ kulağımda %85 duyum kaybı oluştu .Sol kulağım %35 duyum kaybı var tıp bunun çaresi yok diyor sinirlerle alakalı olduğunu söylüyorlar. Bunun çaresi var mı sizin tedavi yönteminiz bu şikayetlerime cevap verir mi. şimdiden tşk ediyorum

CEVAP:  Merhaba, İşitme kaybı ile ilgili belki bir şey yapmak mümkün olmayacaktır. Gene de işitme terslerinizle beraber değerlendirmek iyi olacaktır. Çınlama için ayrı bir çalışma ileri tetkik gerekecektir. Tetkikler sağlandıktan sonra durum ile ilgili tedavilere başlanabilir.

 

SORU: L.D. Merhaba hocam ben anksiyete (kaygi) bozukluğuna bağlı hayatimi çok kotu bir şekilde etkileyen aşırı derece de kulak çınlaması yaşıyorum. İnan ki aşırı çınlamadan dolayı dışarı bile çıkamıyorum. En ufak bi ses te bile çınlamayı tetikleyen ve o tetiklemeyle birlikte ürkme ve ürperme yaşıyorum. Sosyal hayatimi çok aşırı derecede kotu etkiliyor... Nasıl tedavi olurum lütfen bana yardımcı olun... Saygılar

CEVAP: Anksyete, psikolojik etkileşimlerle olan çınlaması olan hastalar müracaat eden hastalarımız olabiliyor.  Beyinde psişik merkezler olarak kabul edilen ön beyin lobunun,  işitme merkezi olan beyinin yan lobunda yer alan hechel grisu olarak adlandırılan bölgeyi olumsuz etkilediğini biliyoruz. Bunun tanısal olarak ortaya konulması bizim için kolay.  İleri tetkikle kolayca sorunun kaynağına ulaşıyoruz. Kaynağına ulaştıktan sonra bölgesel uygulama gerekir r-TMS tedavisinin tedavi şansı yüksek. Ama öncelikle tetkik aşamasını tamamlamak gerekiyor. 0212 2324983 veya 0543 3103232 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 

SORU: V.B. mrb hocam babamın 10 yıldır kulak çınlaması var. Gitmediğim Prof. Uygulanmayan tedavi kalmadı diyebilirim.  Ama nafile en son götürdüğümüz Prof. Bu kulak,  nasıl bir insan felç kalır iyileşmez bu kulakta aynı şekilde. Henüz Türkiye’de değil dünyada bile bunun tedavisi yok. Dedi. Babam çok kötü durumda giderek çınlama artmakta ve rahatsız ediyor.  Nasıl olurda dünyada çok gelişme varken çınlama için olmaz. Tek umudum sizsiniz. Cevaplarınızı bekliyorum.

CEVAP: Merhaba V. Hanım Bazı hekimlerin yakından tıbbi gelişmeleri takip edemediklerine üzüntü ile şahit olmaktayım. Bilimsel yayımlar okunmuş olsaydı muhakkiki en azından bir nebze yardımlar olabilirdi.  Zaten,  bu konuda hastaların sorunlarına cevap bulamayışın nedeni de bu. Tabi bu söylemler ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Dünya bu konuda son derece ileri çalışmalar ile bilimsel, tıbbi tedavi imkanları arıyor. Buluyor, cihazlar geliştiriyor. Çınlama konusunda da çok önemli gelişme ve çalışmalar var. Bu konuda ülkemizde tıbbi anlamda gerek eğitim araştırma hastaneleri gerekse tıp fakültelerinin önünde giden oluşumuz. Bizimde bilimsel anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Uluslararası bu konuda ileri olan tıbbi çevrelerle yakın temas halinde bu konuda bilime katkılarda sağlıyoruz. Geniş ekip ve çalışma araştırma ve bilim kurullarımızla bu tedavileri yürütüyoruz. r-TMS tedavisi ile ve gelişen diğer yeni jenerasyon ilaçlarla % 100 henüz olmasa bile %60-65 oranlarına ulaşıyoruz.

 

SORU: F.Y. Merhaba hocam silah kullanım sonucu yüksek sese maruz kaldım kulaklarımın ikisinde de aşırı derecede çınlama var yaklaşık 1 aydır böyle tedavi sansım nedir?

CEVAP: Merhaba F. Bey, Silah atışları oldukça sıkıntılı durumlardır. Bu bir kaç ayrı duruma bağlı çınlama yaratabilir. Akustik travmanın iç kulağa etkisi veya daha üst seviyelerde işitsel yollar üzerindeki patoloji veya teknik olarak çok detaylı bir takım etkileşimler. Bazen orta kulak etkileşimleride çınlama yaratıcı unsur olmaktadır. Mutlaka çok hassas ve detaylı tetkikler kısa sürede yapılmalıdır. Erken tedavi şansı artırabilir.

 

SORU: S.K.  İyi geceler Dr. bey Adım Süreyya Ablam yıllardan beri tinnitus hastası.  Gitmediği Dr kalmadı. Bir kulak duyumu yitirdi.  Her gittiği Dr. başka başka tedavi yöntemi uyguladılar.  Fakat hiç faydası olmadı.  Şu an odio çekilmeleri oluyor,  ama geceleri uyku yok,  gürültüleri yoğun.  Ne olur hocam Allah rızası için yardım edin durumu çok kötü intiharı bile düşünüyor yalnız kalınca hep tedirgin oluyoruz.  Allah rızası için yorumuma cevap verirseniz sevinirim

CEVAP: Merhaba Ablanız için anlattıklarınızla,  çok İleri durumda çınlama şikayet olduğu anlaşılıyor. Ciddi olan bu durumu nedeniyle mutlaka tedavi için girişimlerde bulunmanız gerekiyor. Bizim bakış açımız klasik alışıla geldik tedavilerden ve tetkiklerden çok farklı. Çınlama konusunda Dünyada en yeni sayılabilen tıbbi tetkik ve tedavilere başvurarak sorunun kaynağına ulaşabilmemiz ve tedavi edebilme şansımız olabiliyor. Her şeyden öncesi öncelikle bize gelmesi gerekiyor.

 

SORU:  EK.  Hocam Merhaba bende boyun düzleşmesi var sağ kulağım dada kulak çınlaması var birçok Dr.a çıktım boyun egzersizleri yapmamı istediler ve bir çare olamadı.  Bununla ilgili bir çözüm bulabilir misiniz?  teşekkür ederim.

CEVAP: Boyun sıkıntıları genellikle vertigo ile alakalı olabilir. Çınlama uzak bir ihtimaldir. Bundan yaklaşık 3-4 yıl önce yapılan bilimsel çalışmalarla boyun vertebro baziller arterlerinin sorunları çınlama yapar düşüncesi hakimdi. Boyundan geçen ve sağda ve solda olan bu damarlar aralarında pek çok geçiş noktaları olduğu birisi akımında azalma veya darlık olsa bile diğer damarın kompanse edeceğini tespit etmişlerdir. Bu nedenle bu damarlardan kaynaklanabilecek unsurlar çınlamanın çok uzak noktasında kalmıştır. Bazı hekim arkadaşlarca hala güncelliğini yitirmesine rağmen protokollerinde yer almaktadır. Bu nedenle sonuç alamama durumu olmuş olabilir. Bu nedenle Bizim bakış açımız klasik alışıla geldik tedavilerden ve tetkiklerden çok farklıdır. Çınlama konusunda Dünyada en yeni sayılabilen tıbbi tetkik ve tedavilere başvurarak sonuca ulaşma ve başarıyı yakalama şansımız yüksek olmaktadır.

 

SORU: A.A. Merhaba Ahmet Bey, Ben Adem 23 yaşındayım ve sağ Kulağım 3 aydan fazla 4 saat kesintisiz bir şekilde Çınlıyor ve buda duyabilme yeteneğimi azaltıyor son bi kaç gündür aynı şikayeti sol kulağımda da hissetmeye başladım. Hastaneye gittiğimde test yaptılar ama ben bu teste uyum sağlayamadım. Söylenen kelimeleri iştirak edemedim veya 1 ses var onu duyunca elimizdeki joysticke basmamız gerekiyor. Ben burada da başarısız oldum.  Doktor bu şekilde olamayacağını söyledi.  Bende en azından 1 ilaç verin ve randevu alayım belki o güne kadar şiddeti azalır veya kesinti li olur dedim neden se mantıklı geldi onlara tamam dediler.  Sadece başından savurdular kulak çınlaması olan bir kişinin teste ne kadar uyum sağlayabileceklerini bilmiyorlarmış gibi davrandılar ben bunun üzerine araştırmalar yaptım sebeplerini yeni tedavi uygulamalarına kadar ve rTms yöntemi ile sizlerle inşallah bu sorunu çözebileceğimi ve artık eski halime dönebileceğimi düşünüyorum. rTms sistemi her ildeki hastahanelerde  aktiv halde kullanılıyor mu? Örneğin Ankara ...! Çok sıkıldım bu dalgalardan bu ses den beynime işlemiş durumda sosyal hayatıma ve işime yansıyor müşterilerimle eskisi kadar kolay anlaşamıyorum. Umarım Mesajımı görürü ve ne yapmam gerektiği hakkında iki cümle bile olsa yazar bilgi verirsiniz. Teşekkürler.

CEVAP: Merhaba henüz çınlama çok yeni tedavi şansıda yüksek olabilir. Kulak çınlaması nedeniyle bazen işitme testine adaptasyon zor olabilir. İşitme ve çınlama bir arada olunca yanlış testler ortaya çıkabilir bu gayet doğaldır. Çınlama açısından baktığımızda İç kulak alıcı mikrofonsa (algı organı ) devamında işitme yolları omurilik soğanı, küçük beyin ve beyinde hechel girisu denilen bölgeye kadar seyir eder. Hechel giyrusu işitme sisteminin ana işlemcisi yani arabanın motoru, bilgisayarın işlemcisi gibidir. Tüm bu ilişkiler ortaya konmadan çınlamayı bir şeye bağlamak yanlış olacaktır. Tanıyı tam koymak için tetkik aşamasında durumu tespit için teknik mevcut olmasına rağmen,  bu durumu belirleyecek ülkemizde tek bir cihaz vardır. Tetkikler aşamasında bu cihazla çalışmalarımızı yürütüp, % 100 sorunu ve kaynağını tespit ediyoruz. Tabi sonraki aşama ise tedavi kısmıdır. Her çınlama hastası ayrı ayrı özellikler taşır.. Bu tespit ve durumunuza uygun tedavi programında hasar görmüş olabilecek sinir hücrelerine yönelik tedavi planları, işitsel yollardaki bozulan elektriksel ileti geçişlerinin düzenlenmesi ile tedavilerimizi bilinçli bir şekilde uygulamaktayız. Bunlar ilaç tedavileri, r-tms tedavileri olabilmekte. Günümüzde % 100 lük bir tedavi olmasa da tedavi sonuçlarını elimizde olanlarla % 60-65  e kadar çıkarabiliyoruz. R -TMS yöntemi yurt dışında 30 civarı tıp fakültesinde kullanılırken Ülkemizde henüz bizim tarafımızdan çınlama alanında kullanılmaktadır. Cihaz olarak mevcut olmasına rağmen bu cihazlar psikiatri ve nöroloji alanlarında ilgili branş hekimlerince kullanılmaktadır. Çınlama konusunda hem bilimsel hem de araştırmacı olarak bu konuda şu anda ileri tek birimiz.

 

SORU:  N.G. Merhaba internette hastalığımı araştırırken sizin sitenizi gördüm biraz bilgi edindim. baş dönmesi iki ay oldu ve bende var. Geçen ay K…. diye bir ilaç kullandım.  Bebek için.  o günden beridir dünyam karardı.2 hafta kadar geçmişti ki bu ay yine aynı dönemde başladı. İlacın etkisi bu kadar sürüyor mu yoksa başka bir neden mi bilmiyorum. Dün gece sol tarafıma dönerken başımın dönmesine uyandım. Oda başıma yıkılıyor ben düşüyor gibiydim.  Eşimin koluna sarılıp bağırdım. Ayağa kalktım durdu. Biraz oyalandım yürüdüm sonra başımın yastığını yükseltip başımı yavaştan koydum. Allahım bir çınlama başladı kulaklarda özellikle sol tarafımda. o çınlama geçtikçe başım düzeldi. Ama bu gün yine başımda bir ağırlık var ani hareketlerde başım dönüyor. Bir ay önce ilk başladığında KBB yönlendirildim. Bir kaç manevra yaptılar sonra BS…. diye bir ilaç verdiler onu kullandım. Hormon seviyem düşmeye başladığında baş dönmem durdu. Ama bu ay yine aynı hormonların yükseldiği tarihte başladı. Hocam size sormak istediğim acaba gerçekten bu ilaç mı yapıyor yoksa benim gerçekten bir sorunum mu var. Emar çekelim dedi nöroloji ama o dönem bebek planımızdan dolayı çektirmedik. bu ay baş dönmem ilk aydan az olduğu için bu ayda çektirmedim. Nedir benim başımdaki sorun. Hocam, biraz bilgi verebilir misiniz? Hastanenize gelmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

CEVAP: Merhabalar, K…. İsimli ilaç  beyindeki hipofiz hormonunu etkileyerek döllenmeyi artırıcı hormonların salınımına neden olur. Sonuçta beyini tetikleyen bir mekanizma ile çalışır. Tabi iki türlü etkileşim olmuş olabilir bunlardan bir tanesi içinde bulunduğunuz (varsa) stres ortamı. İkincisi ilaçlar, Her neden olduysa bir tarafa bırakırsak ileri tetkiklerin yapılması gerekecektir. Bunlardan birisi Farklı bir MR türü olan FMRI tetkikidir. Gebelikte herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Çınlama ve vertigoya spesifik FMRI hücresel düzeyde tüm çınlamadan sorumu olabilecek sinir hücreleri ağının ve diğer olası sebep yaratabilecek tüm beyin dokusu dahil, damarsal yapıların daha pek çok unsurun tarandığı bir işlemdir. Sorunun kaynağını bu işlemler ve değerlendirmelerle % 100 bulabiliyoruz. Tedavide ona göre şekilleniyor. Sonucunda tedavi için gene gebelikte sakınca oluşturmayan tedavi yöntemlerini kullanıyoruz.

 

SORU: M.P. İyi günler Ahmet hocam ben Mehmet P. Antalya’dan hocam bundan yaklaşık 9 - 10 ay önce bir gün ansızın kafamda gece gündüz aralıksız sürekli dayanılamayacak çınlama lastik kaçağı olur ya öyle bir şey,  hastaneye gittim.  KBB kulak testi yaptı bir şey yok dedi. Bir de nörolojiye gittim bana echo testi ve emar çektirdi bir şeye üzüldüğümü söyledi.  Evet, doğrudur maddi bir sıkıntının verdiği rahatsızlık olabilir.  Fakat bunun yanında ilaç kullandım fakat hiçbir işe yaramadı. Ne yapmalıyım ne olur yardımcı olun.  Şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Merhaba Mehmet Bey, İleri tetkikleri yapabilmek için öncelikle gelmeniz gerekecek. Klasik mr lar ile sonuca ulaşmak, dolayısı ile sebebi bulmak neredeyse imkansız. Stres sistemi tetiklemiş olabilir. Bu tetikleme ile sistem etkilenmiş ve patolojik bir durum gelişmişse hem stresi ortadan kaldırmak gerekir hem de oluşan problemi yerini tespit ederek çözmek gerekir. Biz çalışmamızda özel görüntüleme yöntemi ile işitme yollarının haritalanmasını hücresel boyuta ortaya çıkarıp tinnitus noktasını tespit ediyoruz. Bunu da % 100 sağlamak mümkün sonrasında durumunuza, bulgularınıza uygun tedavilere başlıyoruz.

 

SORU: MK. Öncelikle merhabalar ben 19 yaşındayım ve birçok hastanız gibi bende de kulak çınlaması var.  Adana'dan yazıyorum çünkü eğer tms tedavisi benim kulak çınlama nedenine karşı uygulanacak bir tedavi değilse bilmek isterim öncelikle. Adana’da özel kulak burun Boğaz hastanesinde yine aynı sebepten birçok test yapıldı ve mr çekildi sonuç olarak bir tedavisi olmadığı söylendi ve alışmam istendi daha sonra başka bir doktora gittiğimde ilaçlı yani detaylı mr sonucunda 7. Ve 8. Kafa sinirlerimde kalınlık ve fonksiyonel olarak bir sorun olmadığı ama birbirine yakınlık gösterdiğini söyledi doktor bu yüzden çınlama ve uğultu olduğunu söyledi ileride baş dönmesi ve yüz felci olma olasılığından da bahsetti ve tms tedavisini sorduğumda benim çınlama nedenime işe yaramayacağını söyledi ama ben yine de size ulaşmak istedim eğer bu konuda tms tedavisi bir işe yarar mı yad a bir tedavi süreci gerekli mi merak içerisindeyim

CEVAP: Merhabalar, 7. ve  8. sinirler bir kanal içinde ( inter acustic kanal ) yan yana seyredip omurilik soğanınından  ( pons ) beyine giriş yaparlar. Birisi yüz siniri Facial (7. sinir) sinir, diğer,de vestibulokokler ( 8. sinir işitme denge ) sinirdir Zaten anatomik olarak hep yan yanadır. Kanal içindeki sıkışma zaten başta yüz felci veya denge sorunu ile kendini belli eder. Böyle bir sıkıntı varsa kanalı rahatlatmak gerekir. Fakat biz genellikle bu kanal içinde farklı patolojileri görüp müsaide ediyoruz.  Bu nedenle çok net detay gerekir. Klasik MR ile sonuca ulaşmak mümkün değildir. Özellikli çalışma gerekir. Çınlama ile ilgili Sinirlere yönelik  ülkemizde şu anda bu çalışmaları net gösterecek tek cihaz vardır oda TA. Hastanesindedir. Yeni tetkiklerin yapılması gerekecektir. Bu tetkikler neticesinde % 100 çınlamanın kaynağını tespit etmemiz mümkündür. Çınlamanın net sebebini bulduktan sonra  durumunuza uygun tedaviler değerlendirilecektir. Tedavi ile ilgili bütün detaylar web sayfamızda mevcuttur inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

SORU: N.T. Sayın hocam Ahmet bey. Yaşım 58 yaklaşık olarak 10 senedir kulak çınlaması yaşıyorum ama şu an çınlama çok aşırı oldu benim bu sorumdan kurtulma umudum var mı? Ve ne yapmalıyım emekliyim bana yardımcı olursanız çok sevineceğim saygılarımla

CEVAP: Merhabalar, giderek çınlamanız ağırlaşıyorsa mutlaka tetkik edilmesi gerekir ilerleyen sürecin olması daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle öncelikle gelişmiş tetkik yöntemleriyle çınlamanın sizde kaynaklandığı bölge ve neden araştırılıp tedavi şansınız değerlendirilmelidir. Şimdiye kadar % 100 lük bir tedavi şekli yoktur. r-TMS tedavisi ve ek tedavilerle bu oran %60-65 lere kadardır. Geldiğiniz taktirde ön değerlendirme ve muayene protokolü tamamlandıktan sonra tetkiklerinizi yapılıp karar verilecektir. İlişik telefonlarımızdan ulaşıp daha detaylı bilgiyi asistanlarımız vasıtasıyla alabilirsiniz.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.