FHIT (Functional Head Impulse Test) Nedir? 

FHIT (Functional Head Impulse Test )   hastanın vestibüler ( Denge ) siztem bozukluğu yapan, vertigo yapan hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. İç kulakta yer alan 3 sağda 3 solda bulunana her bir yarım daire kanalı ( semisirküler kanal )  fonksiyonunun ve beyindeki denge sisteminin yüzdelik değer olarak ne kadar iyi veya ne kadar bozuk olduğu konususnda bilgi veren ileri teknolojik tanı cihazıdır. FHIT (Functional Head Impulse Test ) Vertigo konusunda  uzmanlaşmış kulak burun boğaz uzmanlarının kullanımı  için tasarlanmış detay bilgi veren cihazdır. 

FHIT cihazı ile Vestibulo-Oküler Refleksi (VOR) 6 semisürküler kanalı ve fonksiyonlarını ( iç kulak yarım daire kanalları) incelemek için en hassas cihazdır. FHIT hastanın vestibüler  ( Denge )semptomlarını tam olarak araştırmak için her semisirküler kanal fonksiyonunun doğru bir şekilde incelenmesini yapabilme imkanı sağlar.

FHIT, farklı günlük yaşam derecesiyle karşılaştığında VOR'un performansını değerlendirir. VOR'un işlevi, kafa hareketleri sırasında görmeyi stabilize etmektir. FHIT, kafa uyarıları sırasında okuma yeteneğini test ederek hastanın VOR'unun bu hedefte ne kadar iyi olduğunu teyit eder.

fhit

fhit-test

İlgili Makaleler