Yeni VHIT Testi Nedir? 

Vertigo oluşturan Denge sisteminin hastalıkların tanısında Video Head İmpulse testi (vHIT) yeni olan çok önemli testlerden biridir. Birimimizde yer alan bu test ile her iki iç kulakta yer alan altı adet yarım daire kanalının fonksiyornu ve bozuklukları ayrı ayrı analiz edilebilmektedir. Son iki yıldır  denge sisteminin hastalıkların tanı ve tedavilerinde çok önemli ilerlememler olmuştur. Bu ilerlemelerle vertigo yaratan nedenlerin artık kolaylıkla tanısı koyuyoruz. Hennüz bu tetkikler ülkemizde çok sınırlı birimlerde kullanılıyor. Yıllarca tedavi olamadan vertigo şikayeti ile dolaşan kişiler bizlere müracaat ediyorlar. Halbuki bir hafta kısa bir süre içinde kontrol altına alınabilecek ve tedavi edilebilecek rahatsızlıkları için yıllarını kaybediyorlar. Diğer bir endişede hastalıklarının geçmeyeceğini kabullenip hayatlarını kabusa çeviriyorlar. Konuya hakim olmayan hekimlerden aldıkları yanıtları doğru kabul edip hayatlarına vertigo ile devam ediyorlar. Doğru dürüs tanı konulmadan yanlış ve bilinçsizce manevralar yapılıp hastalıklarından kurulamıyorlar.

vhit-testiDenge sistemine bağlı vertigo tanılarında yanlış teşhisin % 40 ile 50 arasında olduğunu biliyormuydunuz? Bu her vertigo şikayeti olanın yarısının yanlış tanı konulduğunu ve yanlış tedavilere maruz bırakıldığı anlamaına gelmektedir. Bu nedenle vertigo şikayetleriniz tedavi edilmemişse önce sorgulayınız, Bu sorgulamalarda hekim size tedavi yok diyorsa mutlaka hekiminizi değiştirip 2. bir fikir alınız. Hekimler vertigo için sizlerden muayenelerinizi yapıp, pek çok tetkik isterler. Vertigonun tanısında bu önemlidir. Ancak tetkikler sizin hastalığınızı belirlemiyecek düzeyde ise tanıda konulamacağı anlamındadır. Bu nedenle gelişen teşhis yöntemleri ile hareket etmek tanıyı kolaylaştırır, dolayısıyla tedavinizde kolay olur.

Günümüzde Denge testlerinden olan VHİT verigo tanısında çok önemlidir.   Merkezimizde uygulanan Video Head İmpulse testi (vHIT) ile iç kulaktaki denge sisteminin yüksek analiz kabiliyetini sağlar. Sistem detaylı bir bilgisayar analiz sistemiyle beraber yüksek çözünürlüğü olan video kameraya sahip gözlük yardımıyla, Sorunun kaynağını net olarak belirlenmesini mümkün kılmaktadır.. Video head impulse testin en önemli özelliği, her bir kulakta üçer tane bulunan yarım daire kanallarının ayrı ayrı değerlendirme ve analiz imkanı sağlar. Lateral semisirküler kanallar, sol ve sağ Posterior, sağ ve sol Anterior kanallar tek tek değerlendirilerek 3 boyutlu grafikler elde edilir. Yarım daire kanalları, vücudun her bir pozisyonunda bir su terazisi gibi hareket ederek beyine uyarılar gönderir ve vücudun kaslarını ve duruşunu düzenleyerek  dengede tutar.

 

 

İlgili Makaleler