VİSUAL SNOW Türkçe'ye “Görsel Karıncalanma” ya da “Karlı Görüş” olarak çevrilebilir. Görüş alanında sinek uçuşmalarını andıran hareket edici noktalar visual snow’un en önemli belirtisidir. Hasta genel olarak parazitli görüntüden şikayetçidir ve bu görüntüyü bozuk televizyon kanalına benzer.

Hastaların %70’inde Kulak çınlaması (tinnitus), baş dönmesi (vertigo), yorgunluk-halsizlik, Anksiyete Bozukluğu (panik atak vs.) , depersonalizasyon, derealizasyon (gerçeklik dışı hissi) ve depresyon gibi durumlar bulgulara eşlik eder. Ayrıca yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, kafada basınç hissi, baş ağrısı, bazen uyuşma, dikkat dağınıklığı, odaklanamama gibi sorunlar da görülebilir.

Günümüzde nadir görülen bu duruma neyin neden olduğunu netlik kazanmamıştır, ancak genel kanı ve bulgular olarak ‘’ talamokortikal disritminin’’ durumunun önemli bir rolü olduğu  düşünülmektedir. Talamokortikal disritmi, talamus ve beynin korteksinin diğer alanları arasındaki nöral aktivitenin bozulması olarak kabul edilmektedir.

visual-snow-da-talamusun-rolü

Visual Snow Türleri:

Darbe Tipi - Bu tip de;  noktalar boyut olarak tek tiptir ve görsel alan boyunca dağılmıştır. Hafif yağmur sırasında aracın ön camındaki su damlalarına benzer şekilde tanımlanmaktadır. Noktalar, hastanın gördükleri baskın veya genel renginden daha açık veya koyu olabilir. Ayrıca görseller dairesel hareket veya titreme gibi görünebilir.

Geniş bant - Bu tipte görsel durum bozuk televizyon kanalı gibi bulanık veya karlı bir görünüm vardır.  Görsel karlanma rengi daha koyu veya daha açık olabilir ancak görmeyi biraz belirsizleştirir. Noktalar boyut olarak değişebilir.

Hastaların yaklaşık üçte biri darbeli veya geniş bant tipi şikayetlerden yakınır.

vidual-snow-tipleri

Birkaç alt tipi veya VS ek görsel belirtileri vardır.

Nyctalopia (bozulmuş gece görüşü)

Palinopsia (görüntüleri sonra, takip)

Fotofobi (ışığa duyarlılık)

Entoptik fenomenler (gözün kendiliğinden ışığı, spontan fotopsi)

Diğer visual bulgular

 

 

Palinopsia Nedenleri Nelerdir?

palinopsla-nedenleriBir nevi after image yani Ardıl görüntü diyebiliriz, hareket eden cismin izi şeklinde görülebilir. Normal negatif ardıl görüntüler genellikle retinal bir fenomen olarak kabul edilirken palinopsia göz ile değil beyin ile alakalı bir durum olarak ele alınır.

Palinopsiye neden olan patoloji pek çok farklı nedene sahiptir. Nedenlerin çokluğu sebebi ile  hastanın palinopsia nın kaynağını tespit etmek oldukça zorlaşır. Palinopsia nın en yaygın görüldüğü durumların beyni etkileyen hastalıklar, uyuşturucular ve yaralanmalar eşliği ve diğer nedenlerden kaynaklanır.

Palinopsia tek başına sağlıklı bir insanda görülebileceği gibi farklı görsel bozuklukların veya beyni etkileyen durumların beraberde olabilmektedir.

Bunlardan Bazıları:

VS (Görsel karıncalanma), İlaç tedavisi yan etkisi, Nöbet geçirme durumları, Tümör, Oksipital lob ya da görme yolu lezyonları, Subkortikal hemoraji, Dural arteriyovenöz damarlarda fonksiyon bozuklukları

Hastaların çoğunda B12 ve D vitamini, magnezyum-kalsiyum eksikliği bulunmaktadır, 

 

Diğer Visual Bulgular:

Halos: örnek: güneşin etrafında gölge oluşması buna örnek verilebilir

halos

 

 

 

 

 

 

Starbursts: Gece lambalarındaki ve araba farlarındaki ışıkların saçılması, büyümesi

gorsel

 

 

 

 

 

 

Glare: Pencereden gelen kontrolsüz aydınlanma buna örnek verilebilir.

Bunların dışında ghosting vision (hayalet) ve double vision da (çift görme) hastada görülebilir.

gorsel-2 

Tetkikler: Kişiye VS tanısı koymak kolaydır. Görme ile ilgili ve  nörolojik bulgularla ilgili anamnez ( sorgulama ) ile tanı konabilir. Ancak neyin yani sistemin neresindeki bir bozulmanın buna yol açtığını bilmek oldukça zordur.  Detaylı hasas bir tetkik aşaması olması gerekir. Zira VS nadir görülen özellikli tetkikler gerektiren bir durumdur. Öncelikle gerçekten kişi Visual snow olup olmadığının araştırılması mutlaka yapılmalıdır.   Göz ve nörolojik  bulguları olan diğer hastalıklarla karıştırılabilir.  Klasik tetkikler ile Visual snow a yaklaşımlar genellikle bulgulara erişmeden sonuçsuz kalır. Zaten VS den pek çok hekim habersizdir veya ilk defa duymuştur. Bu nedenle doğru bir yaklaşım genellikle sergilenemez.

İlgili Makaleler